Vodo pogosto klorirajo
Jezersko – Domačini na Jezerskem težko sprejemajo dejstvo, da njihova pitna voda ni kristalno čista in jo je zaradi povečanja števila mikrobiološko neskladnih vzorcev treba pogosto klorirati. Pojasnila, zakaj je to potrebno, sta na decembrski seji občinskega sveta dala direktor Komunale Kranj Marko Kocjančič in sodelavec Rok Oblak.
V vzorcih pitne vode so v majhnem številu prisotne bakterije, ki se rutinsko določajo in v pitni vodi ne smejo biti prisotne. Zaradi možnih akutnih posledic je obvladovanje mikroorganizmov v pitni vodi na prvem mestu po pomenu za zdravje. Preprečevanje bolezni, ki jih povzroča mikrobiološko onesnaženje pitne vode, zajema preprečevanje onesnaženja na viru in med distribucijo ter ustrezno pripravo vode, vključno z dezinfekcijo, pojasnjujejo na Komunali Kranj, ki upravlja jezerski vodovod. Sistem dezinfekcije vode bo treba v prihodnje izboljšati in nadgraditi obstoječi s t. i. online meritvami prostega klora, če se v kratkem ne nadomesti obstoječa oskrba iz drugega, zdravstveno ustreznejšega vodnega vira, napovedujejo. V zvezi s tem so sicer na Jezerskem postavili testno vrtino, ki raziskuje možnost vzpostavitve drugega vodnega vira.
Več neskladnih vzorcev ugotavljajo od leta 2014, spremljajo jih tako na zajetju kot v omrežju. Od kloriranja naprej so v omrežju vzorci skladni, poudarjajo predstavniku komunale in zagotavljajo, da dozirajo minimalne koncentracije. Svetnike in tudi ostale občane najbolj zanima, kaj je vir onesnaženja vode. Narava sama, iztrebki živali, trohneče listje, so odgovori, več onesnaženih vzorcev pa je tudi zaradi boljše tehnologije spremljanja.