Nora ideja, ki je prepričala svet
Svetovni dan čebel, ki ga je prejšnji teden razglasila Organizacija združenih narodov, je šele osnova, pred čebelarji pa so še zahtevne naloge.
Zgornji Brnik – Minulo soboto se je iz New Yorka na brniško letališče vrnila delegacija, ki je zastopala Slovenijo ob razglasitvi svetovnega dneva čebel na sedežu Organizacije združenih narodov (OZN). Ob zvokih slovenske pesmi, med katerimi ni manjkal Slakov že ponarodel Čebelar, so se številni slovenski čebelarji, ki so pričakali ekipo na čelu z ministrom Dejanom Židanom in predsednikom čebelarske zveze Boštjanom Nočem, veselili velikega uspeha. »Ni druge države, kjer bi bil vsak dvestoti prebivalec čebelar, ni druge države, kjer bi bili čebelarji tako dobro organizirani in bi država tako verjela v čebelarje in čebelarstvo,« je povedal Dejan Židan. Boštjan Noč, ki je pred leti prvi predstavil idejo, je dodal, da je to uspeh vseh generacij čebelarjev na Slovenskem, predvsem pa je vesel, da jim je uspelo svet prepričati, da potrebuje svetovni dan čebel, Slovenijo pa označil za svetovno čebelarsko velesilo. »Bodimo ponosni, da smo Slovenci in da je nora ideja države, majhne po številu prebivalcev, a velike po srcu, prepričala ves svet,« je povedal in takoj dodal, »to je prva etapa. Svetovni dan čebel je le osnova, od zdaj si bomo prizadevali, da bo čebelam in čebelarjem lažje. Pred nami so zahtevne naloge, med drugim tudi razglasitev čebele za ogroženo.«
Dvajseti maj, ki ga bomo odslej obeleževali kot svetovni dan čebel, je rojstni dan Antona Janše, začetnika sodobnega čebelarstva, doma z Breznice pri Žirovnici. Prav v občini Žirovnica so na svojega rojaka najbolj ponosni.
Veseli so, da je čebelarjem na čelu z njihovim občanom Boštjanom Nočem prizadevanja uspelo uresničiti. »Razglasitev svetovnega dneva čebel pa ni pomembna le za Žirovnico, temveč celotno Slovenijo. S tem smo dokazali, da smo zibelka čebelarstva,« nam je povedal žirovniški župan Leopold Pogačar, ki se sprejema na Brniku sicer zaradi službenih dolžnosti ni mogel udeležiti. Poudaril je, da bi se morali pomembnosti čebele zavedati v najširšem pomenu, tudi kot simbola življenja in neokrnjene narave.
V Žirovnici pa se zavedajo tudi turističnih potencialov svetovnega dneva čebel, ki jih nameravajo izkoristiti. Na Breznici so že letos rekonstruirali Janšev čebelnjak, najpomembnejši projekt, to je čebelji park, pa jih čaka v prihajajočem letu. Koliko gostov bo pritegnil, je kot pravi Pogačar, nehvaležno napovedovati. A če jih Prešernova hiša dvajset tisoč letno, bi jih moral tudi čebelji park vsaj toliko, predvideva. »Poleg običajnih turistov se predvsem nadejamo tudi obiskov čebelarjev in s tem razvoja čebelarskega turizma ter šolarjev, saj bo čebelji park zanimiv tudi s strokovnega in izobraževalnega vidika,« je dodal žirovniški župan, ki se že ozira proti prvi obeležitvi svetovnega dneva čebel, ko bo potekala z državno proslavo pod pokroviteljstvom predsednika države.