Droge so v prometu nesprejemljive
Alkohol je na slovenskih cestah prisoten pri vsaki tretji prometni nesreči s smrtnim izidom, skrb vzbujajoči pa so tudi podatki o uporabi drog med slovenskimi vozniki.
Kranj – V decembrskem času v okviru nacionalne akcije Alkohol, droge in druge psihoaktivne snovi v prometu potekajo številne aktivnosti Agencije za varnost prometa, Policije in nevladnih organizacij za ozaveščanje o škodljivih učinkih alkohola in prepovedanih drog na udeležence v cestnem prometu. Vsaka tretja prometna nesreča s smrtnim izidom se je namreč lani zgodila zaradi voznika pod vplivom alkohola. Tako je lani na naših cestah zaradi vpliva alkohola umrlo kar 41 udeležencev, 175 udeležencev se je hudo telesno poškodovalo, 834 udeležencev pa je bilo lažje telesno poškodovanih. V prometnih nesrečah, pri katerih je bil povzročitelj pod vplivom psihoaktivnih snovi in prepovedanih drog, pa je lani umrlo 11 udeležencev, 44 je bilo hudo telesno poškodovanih in 68 lažje telesno poškodovanih. Droge so v prometu povsem nesprejemljive, saj močno vplivajo na sposobnosti za vožnjo. Tako kot alkohol tudi droge vplivajo na zaznavo, predvidevanje in presojo ter odločanje in končno izvedbo ustreznega ravnanja. Udeleženci naj poskrbijo za svojo varnost in se pod vplivom drog nikakor ne usedejo za volan.
»Vozniki, ki vozijo pod vplivom alkohola ali drog, ne ogrožajo samo lastne varnosti, temveč tudi varnost vseh drugih udeležencev v prometu. Kot družba moramo skupaj narediti korak naprej in postati zrelejši – ko se ne bomo več pogovarjali in prepričevali, da je noro sesti za volan, če smo pod vplivom alkohola ali drog, temveč mora to postati družbeno nesprejemljivo, ne glede na to, ali govorimo o prednovoletnem času ali pa katerem koli drugem mesecu v letu. Alkohol in droge enostavno ne sodijo za volan,« pravi direktor Agencije za varnost prometa Igor Velov. Droge, ki se najpogosteje pojavljajo med slovenskimi vozniki, so marihuana, kokain in amfetamini.
Lani se je izjemno povečalo število odklonov strokovnih pregledov (kar enkrat več kot leto prej), kar je rezultat širše uporabe hitrih testov za droge. Agencija za varnost prometa je zato tudi letos kupila dodatnih tisoč hitrih testov za droge, s katerim lahko policisti na podlagi vzorca sline zelo hitro ugotovijo prisotnost prepovedanih drog v telesu. Policija bo v tem mesecu tudi izvajala poostren nadzor nad alkoholiziranimi vozniki in vozniki pod vplivom prepovedanih drog.»Da bi bile slovenske ceste varne za vse prometne udeležence, bomo policisti med 11. in 24. decembrom po vsej Sloveniji preverjali, ali vozniki vozijo pod vplivom alkohola oziroma pod vplivom prepovedanih drog in psihoaktivnih zdravil. Namen poostrenega nadzora je, da v sodelovanju z drugimi organizacijami prispevamo k ozaveščanju o problematiki vožnje pod vplivom alkohola in drog, zmanjšanju števila neodgovornih voznikov ter s tem tudi k zmanjšanju števila prometnih nesreč, ki jih povzročijo taki udeleženci v prometu,« pravi vodja Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun.