Klavdij Tutta je Kranj za en mesec spremenil v najbolj likovno mesto v državi. (Foto: Tina Dokl)

Bogat likovni oktober

Z osrednjim dogodkom v torek v Avli Mestne občine Kranj bo gorenjska prestolnica tudi uradno za en mesec postala najbolj likovno mesto v državi. O mednarodnem festivalu likovnih umetnosti smo se pogovarjali z neutrudnim vodjem projekta, akademskim slikarjem Klavdijem Tutto.

Za kakšen Festival gre?

»K projektu me je usmerjalo kar nekaj pomembnih vodil. V slovenskem prostoru je na likovnem področju vedno manj dogodkov in prireditev, na katerih bi imeli avtorji možnost dobiti priznanja tudi za svoje delo. Stanje smo primerjali z gledališčem. Imamo devet profesionalnih gledališč, šest festivalov in osemdeset nagrad, na področju likovne umetnosti tovrstnih preverjanj kvalitete zadnje čase skoraj ni več. Nujnost po tovrstnem festivalu je več kot v nebo vpijoča.

Ko smo se o tem pogovarjali v umetniškem svetu Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, sem se, lahko bi temu rekel, javil in obljubil, da bom letošnjo jesen v Kranju izpeljal pilotski projekt likovnega festivala in s tem pokazal, na kakšen način bi lahko v prihodnje slovenska lokalna likovna društva sodelovala med seboj. V zadnjem času je v Kranju bilo odprtih kar nekaj novih razstavnih prostorov v središču mesta, nekaj pa je tudi takih, ki niso ravno pogosto v funkciji razstavišč. Odločil sem se, da bom projekt zastavil širše. Ko sem se začel pogovarjati o tem z likovniki, sem takoj naletel na odobravanje, pristopile so tudi institucije, žal tokrat pogrešamo Gorenjski muzej, prepričan pa sem, da bomo v katerem prihodnjih projektov spet stopili skupaj.«

Kako ste zasnovali celotno akcijo, gre tako za predstavitev avtorjev Likovnega društva Kranj, likovnikov iz drugih slovenskih regij, kot vam je nekako v krvi, pa ste znali pokukati tudi preko meja?

»Razstavo sem zasnoval na konfrontaciji treh regij: gorenjske, dolenjske in južne primorske s Krasom. Društva so pristopila k akciji in se hkrati zavezala, da pokrijejo del stroškov, kot so prevozi in podobno. Gre namreč za nizko proračunski projekt. V nadaljevanju sem glavni konstrukciji dodal še mednarodni del festivala, v katerem se bodo predstavili avtorji iz osmih držav. Poudarek je na sosednjih državah: Italiji, Avstriji, Madžarski in Hrvaški, potem pa smo vse skupaj razširili tudi z avtorji iz držav, s katerimi ima v prihodnje namen sodelovati Likovno društvo Kranj, ki je eno glavnih organizatorjev. Tako smo povabili še avtorje iz Španije, Francije, Belgije in Nemčije. Navsezadnje so se pridružili še v Delavskem domu Trbovlje, v sodelovanju z njimi se bo predstavilo pet video umetnikov. V samem mestnem jedru bosta na prostem instalacije postavila fotograf Boštjan Gunčar in florist Matjaž Beguš.

Nekaj razstavišč se je potem priključilo še z individualnimi razstavami domačih avtorjev, kot so Jože Trobec, pa Boge Dimovski in Karel Kuhar, ki bosta ob tem obeležila tudi svoji šestdesetletnici.«

Koliko razstavišč bo torej oživelo v teh dneh in koliko avtorjev se bo predstavilo? Na kakšen način boste nagradili najboljše?

»Predstavilo se bo petinsedemdeset avtorjev v osemnajstih razstaviščih, kar je res velika številka. V Kranju mislim, da doslej še nismo imeli priložnosti naenkrat videti del toliko kvalitetnih avtorjev. K sodelovanju smo povabili tudi več tekstopiscev za naš katalog, pa tudi strokovno žirijo. Ta bo izbrala štiri priznanja na regionalnem nivoju in po enega za video umetnika, mladega avtorja, in dve priznanji na mednarodnem nivoju. Diplomo bo dobil tudi častni gost festivala, ki ga je izbralo Likovno društvo Kranj. To bo akademski slikar in grafik Andrej Jemec.«

Kaj boste vi razstavili v galeriji Layerjeve hiše? Galerijski prostor si bosta delila s predsednikom Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov Alešem Sedmakom ...

»Razstavil bom najnovejša dela iz cikla mediteranski svetilniki. Slike sem izdelal tako, da sem si najprej naredil lesene modele, kot nekakšne skulpture, ki sem jih kolažiral in jih potem z barvnimi prosojnimi nanosi poslikal. Tako lahko dobiš občutek, da od sebe oddajajo energije, gre za neke vrste točkovno sporočanje v prostor. To slednje ni zgolj mediteransko, ampak je večplastno. S svetilniki iščemo svetlobo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 18. maj 2010 / 07:00

Preženite spomladansko utrujenost

Se vam dogaja, da se kljub dobro prespani noči nekako ne morete zagnati? Se vam dan vleče in vam vsaka malenkost, ki jo morate postoriti, predstavlja velik napor?

Objavljeno na isti dan


Preddvor / sobota, 24. december 2022 / 19:47

Božični koncert v preddvorski cerkvi

Preddvor – Cerkveni mešani pevski zbor Sv. Peter iz Preddvora bo božične praznike obogatil s kantato Slovenski božič skladatelja Matije Tomca, ki je izšla leta 1940. Vezni tekst je pripravil Niko K...

Nasveti / sobota, 24. december 2022 / 19:47

Nova rojstva

Najkrajša noč je že mimo in mi se pripravljamo na proslavljanje konca najdaljših noči. Pred nami je spet obdobje podaljševanja dnevov. Ne prija nam, da gremo v službe ponoči in se vračamo, ko je sp...

Preddvor / sobota, 24. december 2022 / 19:46

Tradicionalni potop božičnega drevesca

Preddvor – V Parku Bor ob jezeru Črnava bodo v nedeljo, 25. decembra, ob 17. uri ponovno potapljali božično drevesce. Dogodek bosta z legendo o Hudičevem borštu prepletala Josip Ekar in Jana Jenko,...

Gorenjska / sobota, 24. december 2022 / 13:02

Želimo mirnejši in pravičnejši svet

Božični prazniki imajo za državljane Slovenije poseben pomen. Dan po božiču, 26. decembra, praznujemo dan samostojnosti in enotnosti.

Slovenija / sobota, 24. december 2022 / 09:44

O vojni v miru

V teh dneh po svetu spet odzvanja staro božično sporočilo: Mir ljudem na zemlji! A zemljani ga dojemamo povsem različno. Zelo (ne)stvarno je za tiste, ki živijo v vojni, le načelno pa za nas, ki (za z...