Obnovljen Janšev čebelnjak
Na Breznici so celovito obnovili čebelnjak Antona Janše, enega najbolj prepoznavnih elementov bogate čebelarske dediščine Slovenije. Po novem bo na ogled tudi notranjost čebelnjaka.
Breznica – Čebelnjak najbolj znanega slovenskega čebelarja Antona Janše na Breznici je obnovljen. Celovito obnovo je vodil Zavod za turizem in kulturo (ZTK) Žirovnica pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Kranj. Kot je povedal direktor ZTK Žirovnica Matjaž Koman, je celostna obnova obsegala zamenjavo dotrajanih delov in restavriranje panjskih končnic. Leseno streho je zamenjala prvotna slamnata, v notranjosti pa so bila izdelana naravna, zbita glinena tla. Uporabili so tradicionalne, naravne, obnovljive materiale, varne za čebele in obiskovalce.
»Za nasvete, zlasti kar se tiče čebelarske opreme, ki je svoj prostor dobila v zadnjem delu čebelnjaka, smo angažirali tudi lokalne čebelarje,« je povedal Koman. Po novem bo namreč na ogled tudi notranjost čebelnjaka, v zadnjem delu bo na ogled stara oprema, s kakršno so čebelarili v Janševih časih.
Obnova je stala 21 tisoč evrov, polovico denarja je prispevala Občina Žirovnica, polovico pa ministrstvo za kulturo.
Čebelnjak stoji na avtentični lokaciji, ob stari Kuharjevi hiši, kot se je po domače reklo Janševi domačiji. Gre za rekonstrukcijo nekdanjega čebelnjaka; prvega je postavil Janšev oče Matija že leta 1734, prav v letu rojstva svojega prvega sina Antona. Pri čebelnjaku so se radi zbirali okoliški čebelarji in mladi Tonej jih je vseskozi pozorno poslušal, a razmišljal s svojo glavo ter se tako dokopal do marsikaterega novega spoznanja o življenju čebel. Čebelnjak je stal do leta 1877, ko so ga zaradi dotrajanosti podrli in na istem mestu postavili novega. Posebnost čebelnjaka so enako veliki panji z vmesnimi okvirji za satovje, da se da v celoti izvleči in prepeljati čebele drugam na pašo, kar je prav Janšev izum. Taki panji se imenujejo nakladalni panji ali, kot jih je imenoval Anton Janša, kranjíči.
Po besedah Matjaža Komana je prepoznaven element bogate čebelarske dediščine na Slovenskem tako ponovno vključen v turistično ponudbo žirovniške občine. Predstavlja osrednjo točko čebelarskega turizma, prenova pa je pomembna zlasti v luči pričakovane proglasitve rojstnega dneva Antona Janše za svetovni dan čebel.
Po besedah župana občine Žirovnica Leopolda Pogačarja naj bi OZN svetovni dan čebel proglasila še letos, prva obeležitev pa bo potekala 20. maja prihodnje leto prav na Breznici.