Zimska oprema je že obvezna
Od včeraj in do 15. marca oziroma dlje, če bodo na cestah še vladale zimske razmere, je v Sloveniji (razen na Primorskem) obvezna uporaba zimske opreme na vseh motornih vozilih.
Kranj - Na obvezno uporabo zimske opreme na motornih vozilih v zadnjih dneh opominjajo dolge vrste pred vulkanizerskimi delavnicami, saj se mnogi za zamenjavo letnih pnevmatik z zimskimi odločajo v zadnjem trenutku. Policija sicer ugotavlja, da večina voznikov spoštuje zakonsko določilo o obvezni zimski opremi, zato vsaj na Gorenjskem v prihodnjih dneh ni pričakovati, da bi policisti izvajali poostrene nadzore nad ustreznostjo opreme motornih vozil.
»Vozniki so se sedaj že tako navadili na uporabo zimske opreme, da posebnega poostrenega nadzora ni treba več izvajati, tudi v nadzorih, ki smo jih izvedli v preteklosti, se je pokazalo, da kršiteljev ni veliko. Policisti bodo tako preverjali pnevmatike ob redni kontroli prometa. Običajno je tako, da tiste, ki ne spoštujejo zahteve po zimski opremi, prehiti prvi sneg. Voznika, ki bo na ta način povzročil zastoj na cesti, bomo v tem primeru kaznovali s 417 evri globe. Za neuporabo zimske opreme je sicer predpisana globa 125 evrov,« je pojasnil Boštjan Omerzel, inšpektor za promet na Policijski upravi Kranj. Pravne osebe se zaradi neustrezne zimske opreme kaznujejo z globo najmanj 1.251 evrov (odgovorna oseba najmanj 125 evrov), če je zaradi tega oviran ali onemogočen promet pa z globo najmanj 4.172 evrov (odgovorna oseba najmanj 417 evrov).
Po pravilniku o napravah in opremi vozil v cestnem prometu se za zimsko opremo osebnih motornih vozil štejejo zimske pnevmatike (z oznako M+S) na vseh kolesih ali poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Kanali dezena pnevmatik, ki štejejo v zimsko opremo, morajo biti globoki najmanj tri milimetre.