Primož Šporar / Foto: Tina Dokl

Mediacija hitrejša in cenejša

»Mediacija ima vrsto prednosti, saj je od sodnega postopka hitrejša, cenejša in zlasti strankam daje možnost trajne, skupne rešitve problema,« pravi mediator Primož Šporar.

Kranj – V torek je v Sloveniji prvič potekal pro bono mediacijski dan, ki je bil za vse državljane z nerešenimi spori priložnost, da pri sodelujočih mediatorjih in mediacijskih organizacijah pridobijo brezplačne informacije o mediaciji kot načinu mirnega reševanja sporov, na voljo pa je bila tudi izvedba brezplačne mediacije. Pro bono mediacije je sicer izvajalo 25 mediatorjev oz. mediacijskih organizacij, med njimi štirje z Gorenjskega. »Podatke o nudenih informacijah smo šele začeli zbirati, ocenjujemo pa, da je bilo strank med 150 in 200. Zadovoljni smo s tem, da smo prvič organizirali tovrstni dan, in smo prepričani, da bo zanimanje za mediacijo še raslo. Vsekakor bomo pro bono mediacijski dan organizirali tudi v prihodnjih letih,« je povedal Kranjčan Primož Šporar iz Družbe za mediacijo in reševanje sporov, ki je bila pobudnica in organizatorica prvega pro bono mediacijskega dneva. Z njim smo se pogovarjali o prednostih mediacije.

Kdaj oziroma zakaj je mediacija boljša izbira od sodnih postopkov?

»Mediacija ima vrsto prednosti, saj je hitrejša, cenejša in zlasti strankam daje možnost trajne, skupne rešitve problema. Obenem je mogoča še pred sodnim postopkom in v najzgodnejših fazah nastanka spora, kar povečuje možnost, da prispeva k uspešni rešitvi.«

Pri katerih vrstah sporov je mediacija najbolj priporočljiva oziroma katere spore največkrat rešujete?

»Mediacijski postopki so mogoči pri številnih sporih, od družinskih, dednih, sosedskih, odškodninskih, tudi v gospodarstvu. Redka so področja, kjer mediacija ni primerna.

Kakšna je uspešnost mediacijskih postopkov in kako obvezujoč je za sodelujoče stranke končni mediacijski sporazum?

»Različne statistike navajajo, da je uspešnost mediacij približno 70-odstotna. Podatek za sodišču pridruženo mediacijo v Sloveniji za leto 2015 navaja, da je bilo od 3415 izvedenih mediacij uspešno rešenih 1661. Stranki se v samostojni mediaciji lahko sami dogovorita, kakšen bo učinek mediacijskega dogovora oz. kako zavezujoč bo. Neposredno izvršljivost lahko dosežeta na primer z njegovim zapisom v obliki notarskega zapisa.«

Kako uspešno se v praksi izvajajo mediacijski sporazumi? Kako prisiliti stranko v postopku, ki se upira njegovi izvršitvi, da jo upošteva oz. izvrši?

»Če je mediacija kakovostno izpeljana, potem težav z izvršitvijo ni, saj so stranke tiste, ki so same sprejele mediacijski sporazum, ki je zanje sprejemljiv, in zato tudi motivirane za njegovo izvršitev. Stranke v postopku sicer sodelujejo prostovoljno, vendar se zavežejo, da bodo sporazumno rešitev tudi izvršile.«

Mediacija je plačljiva – koliko stane postopek?

»Cene na trgu so različne – od nekaj deset evrov za mediacijsko srečanje naprej, enotnega cenika pa v Sloveniji ne poznamo. Vsekakor naj se stranke najprej prepričajo, pod kakšnimi pogoji je mediacija možna oz. koliko stane. V nekaterih primerih so mediacije tudi brezplačne. Na primer Občina Bohinj zagotavlja brezplačno mediacijo za svoje občane in občanke.«

Kdo je lahko mediator in katere vrste mediacij obstajajo? Kako izbrati pravo?

»Naziv oz. status mediatorja v Sloveniji ni zakonsko urejen, obstaja pa vrsta institucij, med njimi tudi sodišča, ki imajo liste mediatork in mediatorjev, ki izpolnjujejo pogoje. Za stranke je ključna razlika, ali je mediacija sodišču pridružena, torej je v okviru postopka na sodišču, v katerem sodeluje stranka, ali pa gre za t. i. samostojno mediacijo, ki jo stranki lahko predlagata oz. v njej sodelujeta brez sprožitve sodnega postopka. Večina načel mediacijskega postopka je v obeh primerih enaka, bistvena načela so določena z zakonom – prostovoljnost, neodvisnost mediatorja itd.«

Koliko mediacij se letno izvede v Sloveniji?

»Zanesljivih statističnih podatkov za izvajanje samostojne mediacije v Sloveniji ne vodi nihče. Ocenjujemo, da je takšnih mediacij letno nekaj sto. Mnogo večji je delež sodišču pridruženih mediacij, kjer imamo podatke za leto 2015, in sicer je bila mediacija ponujena v 13.145 primerih, izvedenih pa je bilo, kot že rečeno, 3415 mediacij.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Kolesarski Kranj

Kolesarski Klub Sava Kranj bo 29. maja triinštiridesetič zapored organiziral mednarodno kolesarsko dirko za Veliko nagrado Kranja - Memorial Filipa Majcna, 30. maja pa še dirko Po ulicah Kranja.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Skimar še brez uprave

Nadzorni svet Skimarja še ni imenoval novega predsednika uprave, ki naj bi prevzel delo 1. februarja.

Avtomobilizem / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Zgodba brez pravega konca

Test: Volkswagen Golf 2.0 TDI Comfortline in Renault Megane 1.5 dCi Expression

Gospodarstvo / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Vzajemna bo 1. marca zvišala premijo

Kranj - Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo 1. marca za 9,6 odstotka zvišala premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Premija za zavarovance z najvišjim zakonsko dovolje...

Gorenjska / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Ohranjena narava magnet za turiste

Kako uskladiti varovanje narave in turizem, je bilo glavno vprašanje okrogle mize, ki jo je pripravil Triglavski narodni park v sklopu sejma Turizem in prosti čas.

Kranjska Gora / sreda, 28. januar 2009 / 07:00

Novi snežni pridobitvi v Kranjski Gori

Kranjskogorski žičničarji so za gradnjo štirisedežnice Kekec in razširitev smučišča namenili 5,2 milijona evrov.