Igralska ekipa drame Teror, ki bo premierno uprizorjena v nedeljo. / Foto: Igor Kavčič

Kdo je kriv, bo odločilo občinstvo

V nedeljo bodo v Prešernovem gledališču uprizorili sodobno dramo Teror nemškega avtorja Ferdinanda von Schiracha v režiji Eduarda Milerja.

Kranj – Četrta premiera v letošnji sezoni je slovenska krstna izvedba svetovne uspešnice Teror nemškega avtorja Ferdinanda von Schiracha, sicer odvetnika, specialista za kazensko pravo. S Terorjem, dramo je napisal leta 2014, je osvojil gledališke odre po vsem svetu ter veliko medijsko pozornost, saj bi jo težko prebirali in uprizarjali v bolj pravem času in svetu, kot je današnji. Drama odpira vrsto etičnih in moralnih vprašanj o politiki, pravu, človekovih pravicah in psihologiji sodobne družbe, ki živi v stalnem strahu pred novimi terorističnimi napadi, pred potovanji, pred življenjem samim. »Besedilo v izvrstnem prevodu Jaše Drnovška predstavlja aktualno tematiko terorizma, a ta ni predstavljena ''plakatno'', ampak plast za plastjo razpira vprašanja in dileme, kako reagirati v primeru terorističnega dejanja. Avtor pred gledalca postavlja izjemno spretne argumente, s katerimi se lahko strinjamo, a nam igralec že naslednji trenutek ponudi drugačen argument. Gledalec se tako odloča med štirimi različnimi stališči. Bistvena sporočilnost drame pa je, ali lahko eno človeško življenje tehtamo z drugim človeškim življenjem oziroma kdaj človek ostane človek in kdaj postane objekt,« je na novinarski konferenci povedala umetniška vodja Prešernovega gledališča Marinka Poštrak.

Med moralo in zakonom

Gre za zgodbo o vojaškem pilotu Larsu Kochu, ki je sestrelil ugrabljeno civilno potniško letalo in s tem ubil vseh 164 potnikov, vendar z namenom, da bi rešil sedemdeset tisoč obiskovalcev nogometnega stadiona, kamor so teroristi nameravali strmoglaviti ugrabljeno letalo. Igra se odvija na sodišču, kjer pilotu sodijo za umor. »Pilot je res tehtal življenje z življenjem, ampak je poskusil izbrati manjše zlo. Odločal se je tudi o tem, kaj bi se zgodilo, če ne bi ukrepal. V procesu – in to je moč tega teksta – pa vidimo, da stvari niso tako preproste,« je povedala dramaturginja Žanina Mirčevska. »Eden ciljev predstave je, da se vsak od nas vpraša, kaj bi storil na Larsovem mestu. Bi ukrepali, kot je on, ali bi spoštovali zakon. O tem so veliko razmišljali tudi igralci v procesu nastajanja predstave.

»Zanimivost besedila je tudi v tem, da liki trdno zagovarjajo svoja stališča, nikoli pa se ne vprašamo, kako se počutijo ljudje, ki so v terorističnem napadu izgubili svoje bližnje,« je povedala Vesna Slapar, ki igra vlogo priče, obtoženi pilot, igra ga Peter Musevski, je pojasnil svoj lik: »V vojski ni demokracije, sistem poteka vertikalno in v tem smislu, kaj storiti in kaj ne, nimam dilem. Ne soočam se s ''težavo'', kakšno je moje občutje, če pa že, potem občutje izražam skozi svojo dolžnost.« Darja Reichman igra tožilko, katere stališče je: »Ustava zagovarja, da je človekovo dostojanstvo nedotakljivo, da enega življenja ne smemo nikoli tehtati z drugim življenjem.« »Predstava kliče ljudi na odgovornost,« ocenjuje Aljoša Ternovšek, ki v predstavi igra odvetnika branilca obtoženega vojaškega pilota. Da je kvaliteta drame tudi v tem, da od gledalcev terja, da se aktivno vključijo v proces in na koncu sami odločijo o krivdi glavnega junaka. Drugi vojaški pilot Miha Rodman je posebej poudaril vprašanje, kako bomo v prihodnje oblikovali zakone, na kakšnih načelih bo delovalo sodstvo glede na izkušnje tovrstnega terorizma, ki so vendarle nove. Da pa očitno zakoni ne opredeljujejo dovolj dobro takih razmerij, sicer sodniki ne bi bili potrebni, pa razmišlja sodnik, ki ga igra Borut Veselko.

»Schirach je napisal delo, ki režiserju daje zelo malo manevrskega prostora za nekatere sicer gledališke atraktivnosti. Predstava lahko živi le od močnega orodja argumentov.« Odločali pa boste gledalci.

Igralska nagrada julija

Po predstavi bodo prvič doslej podelili tudi nagrado julija. Gre za nagrado za najboljšo igralsko stvaritev igralca domačega ansambla v pretekli sezoni, Prešernovo gledališče podeljuje v sodelovanju z Gorenjskim glasom. Dobitnik oziroma dobitnica prve julije bo izbrana na podlagi preštetih glasov po vseh abonmajskih predstavah, med petimi igralci z največ glasovi pa bo tričlanska strokovna komisija izbrala dobitnika oziroma dobitnico julije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / petek, 17. julij 2015 / 12:24

V nedeljo tudi klekljarsko tekmovanje

Železniki – Včeraj so se v Železnikih začeli letošnji, že 53. Čipkarski dnevi. Največja etnološko-kulturna prireditev v Selški dolini, ki se jo vsako leto udeleži več tisoč obiskovalcev, bo vrhunec...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. april 2011 / 07:00

Karaoke na obisku

Obiskali smo opevano zabavo za samske, praznovali drugi rojstni dan z Vertigosom in se pridružili ljubiteljem karaok v tržiški Casi Latini.

Kranjska Gora / petek, 22. april 2011 / 07:00

Z električnim kolesom po Kranjski Gori

V TIC Kranjska Gora si je od danes naprej mogoče izposoditi kolo na električni pogon. Za dvorano Vitranc so uredili tudi javno dostopno elektro polnilnico.

Preddvor / petek, 22. april 2011 / 07:00

Pohod k bolnici Košuta

Bašelj - Minulo soboto je Občinski odbor borcev za vrednote NOB Preddvor organiziral spomladanski pohod k partizanski bolnici Košuta, ki je na višini 1034 metrov na poti iz Bašlj...

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Kronika tedna

Rupar toži novinarja Nekdanji tržiški župan in državni poslanec Pavel Rupar na vrhniškem sodišču toži novinarja Tonija Perića, poročajo mediji. Tožba je povezana z af...