Andaluzija je prostrana dežela mest, ki prekipevajo od življenja, in pokrajin, na katerih ima človek včasih občutek, kot da je na drugem planetu. Ena takšnih je kraška Antequera, zaščitena kot narodni park.

Gibraltar: multikulturni klopčič pod pečino

Jesenski pobeg v Andaluzijo (2)

Na skrajnem robu španske obale je Gibraltar, uradno čezmorsko ozemlje Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske. Tako imenovana Gibraltarska vrata povezujejo Atlantski ocean in Sredozemsko morje ter Evropo in Afriko, katere rob je ob lepem vremenu moč videti s prostim očesom.

Čeprav leži na le slabih sedmih kvadratnih kilometrih, ima Gibraltar svoje letališče, čez njegovo pristajalno stezo pa vodi edina cesta, po kateri pridemo v mesto. V mestu živi okoli trideset tisoč prebivalcev, po izvoru najrazličnejših narodnosti. Sicer so tesno povezani s Španijo, a vztrajajo pri lastni suverenosti: imajo lastno vlado, le področja obrambe, zunanje politike in notranje varnosti so v pristojnosti Velike Britanije. Leta 2002 je tako na referendumu, ki se ga je udeležilo devetdeset odstotkov vseh prebivalcev, 99 odstotkov udeležencev glasovalo za ohranitev posebnega statusa. Radi rečejo, da Gibraltar pod Združeno kraljestvo spada dlje, kot so ZDA samostojne.

Za vstop v mesto, v katerem je uradna govorica angleščina, kjer lokali vabijo na »fish and chips« (ocvrte ribe in krompir) in angleški čaj in kjer vas takoj za carinskim uradom preseneti tradicionalna londonska rdeča telefonska govorilnica, potrebujete osebni dokument. Za pot do centra se je, peš ali z avtomobilom, treba odpraviti čez letališko stezo. Na ulicah je živahno, kot bi bilo vse mesto ena sama velika nakupovalna četrt, ki se ob robu, pri morju, zaključuje z verigo hotelov in marin. Zaščitni znak Gibraltarja so opice, ki živijo na prostosti; verjetno so jih prinesli iz Maroka, zdaj pa imajo za dom impozantno strmo pečino, ki kraljuje nad Gibraltarjem in mu daje njegovo najbolj znano podobo, Gibraltarsko skalo (The Rock).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 30. november 2020 / 15:55

Koronavirus in mi, 6. del

Špela je prišla nazaj od mame vidno utrujena. »Čisto je zmatrana, po moje bolj malo jé. Zdajle gre spat, bom šla zjutraj še enkrat dol,« mi je poročala, potem pa je odšla počivat. Stricu s...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.