Klemenčič ostal minister
Državni poslanci v petek niso podprli interpelacije, ki jo je zoper pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča vložil opozicijski SDS.
Klemenčič prestal interpelacijo
Minister za pravosodje Goran Klemenčič je minuli petek uspešno prestal interpelacijo, ki jo je zoper njega vložil SDS. Glavna očitka sta bila zavajanje javnosti glede ravnanja Komisije za preprečevanje korupcije v primeru suma pranja denarja preko NLB ter odgovornost za izgubo zaupanja v funkcijo ministra in pravosodje. Poslanec SDS Branko Grims je ob predstavitvi interpelacije Klemenčiču očital, da je policijo s sumi pranja denarja preko NLB kot predsednik KPK seznanil le po neformalni poti, ne da bi pri tem ravnal v skladu z veljavnim sporazumom med KPK in policijo, ki je v takih primerih zahteval bolj formalne in kompleksnejše postopke. Minister naj bi bil odgovoren tudi za slabo stanje v pravosodju, po mnenju SDS pa bi moral iz objektivne odgovornosti odstopiti že samo zaradi »šlamastike« z uničenjem dokazov v postopku zoper ljubljanskega župana Zorana Jankoviča. Minister je odgovarjal, da interpelacija v velikem delu nima realne podlage in je usmerjena tudi v to, da se oteži in onemogoči vladi in koalicijskim poslancem sprejem nadaljnjih reformnih projektov na področju pravosodja. Po njegovem mnenju se stanje v pravosodju izboljšuje, čeprav počasneje, kot bi si sam želel sam. Glede očitkov glede njegovega ravnanja kot predsednika KPK v primeru suma pranja denarja v primeru NLB pa je dejal, da način posredovanja obvestila policiji ni in ni mogel imeti »prav nobenega dejanskega, še manj pa pravnega dokaznega ali kako drugače upoštevanega, vsekakor pa ne odločilnega pomena na potek ali zaključek policijske preiskave, ki se je začela najmanj leto prej«. Interpelacijo je podprlo osemnajst poslancev, proti jih je glasovalo 47.
Odkrili gen za prezgodnje staranje
Skupina slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko UKC Ljubljana je ta teden predstavila rezultate mednarodne raziskave, ki jo je vodila zadnja štiri leta. Odkrili so namreč nov gen za prezgodnje staranje, kar so označili za pomemben dosežek na področju medicine, ki predstavlja doprinos k razumevanju staranja in omogoča uspešno diagnosticiranje, saj bodo lahko genetiki na osnovi tega odkritja lažje prepoznavali redke bolezni. Predstojnik inštituta Borut Peterlin je ta preboj v genetiki primerjal kar z odkritjem novega planeta, izsledke raziskave pa so objavili tudi v ugledni tuji strokovni reviji American Journal of Human Genetics. Povod za raziskavo pa je bila smrt dojenčka Tiborja, ki je imel genetsko bolezen progerio in je umrl pri šestih mesecih. Njegova mati Irena Lesjak je povedala, da je kljub otrokovi smrti vesela, ker je imel Tibor posebno misijo v tem življenju s tem, ko je pomagal pri tem medicinskem preboju.
Podelili novinarske nagrade
Društvo novinarjev Slovenije je minuli teden nagrado za življenjski prispevek k slovenskemu novinarstvu podelilo novinarju Dnevnika Zdenku Vrdlovcu. Med prejemniki novinarskih nagrad čuvaj/Watchdog, ki jih podeljuje novinarsko društvo, so še fotoreporterja Andrej Petelinšek in Jaka Gasar, Večerov ilustrator Ciril Horjak, novinarji Timotej Milanov, Jure Kosec in Tjaša Dugulin ter ekipi novinarjev Vala 202 in TV Slovenija. »Vrsta novinarjev svoje delo opravlja odgovorno, profesionalno in verodostojno ter kljub kritičnim razmeram v medijih ponuja razlog za optimizem,« je porota zapisala v obrazložitvi nagrad.
Otroci prevzeli vodenje države
V ponedeljek, na svetovni dan otroka, so otroci simbolično prevzeli najvišje politične funkcije v državi. Začasna predsednica republike, sedmošolka Arja Ela Hvala je po prevzemu vloge od Boruta Pahorja poudarila, da si želi živeti v državi, ki je prijazna do vseh, Pahor pa se je zavezal, da jim bo tudi v prihodnje prisluhnil. Med drugim je predstavila podatek, da se dve tretjini otrok bojita vojne, kar po Pahorjevih besedah zavezuje svetovne voditelje, da storijo vse, da bo imela generacija današnjih mladih mir in varnost. Začasna predsednica vlade pa je postala Dora Pestotnik Stres, ki je z Mirom Cerarjem iskala različne rešitve za vključenost otrok pri vodenju države. Kot je dejala, bi lahko imeli otroškega ministra, ki bi se zavzemal za pravice otrok, ter oddajo in časopis, ki bi govorila o otrokovih pravicah.
Nova stranka
Nepovezani poslanec Bojan Dobovšek je v soboto na Vrhniki s somišljeniki ustanovil novo stranko Dobra država in postal tudi njen predsednik. Kot je poudaril, stranka presega klasične delitve, borila se bo proti korupciji in končala tranzicijo.