Vezenine v občinski stavbi
V stavbi Občine Kamnik svoje izdelke v tehniki rišelje razstavljajo vezilje iz Kamnika, Škofje Loke in Trzina.
Kamnik – Svoje izdelke – od majhnih prtičkov do velikih zaves – razstavljajo: Bernarda Kepic, Damjana Kaplja, Helena Matoh, Jana Suhadolnik, Joži Fric, Joži Mandel Novak, Majda Vavpetič, Marija Kociper, Metoda Jelenc, Milena Arnuš, Milka Kromar, Mira Rode, Mojca Tolar, Angela Jagodic in Rozi Rifel, prav vse pa so učenke pri mentorici Majdi Vavpetič, ki delavnice vezenja pripravlja že več kot desetletje. Ima certifikat Obrtne zbornice Slovenije za vezene izdelke in je, kot pravi tudi sama, do tečajnic pozorna, a tudi kar stroga, saj zahteva natančnost. Tako so tudi na tokratni razstavi vse izdelke najprej zlikale, »saj z gubami ne sodijo na razstavo«.
»Med nami niso samo upokojenke, nekaj je starih tudi okoli petdeset let, mlajših pa resda ni. Tokrat razstavljamo izdelke, ki smo jih ustvarile v zadnjih dveh letih. Na delavnici se skupaj učimo in izmenjamo vzorce, nato pa večinoma ustvarja vsaka doma, čeprav gre za eno bolj zahtevnih tehnik vezenja. Tudi dolgotrajnih, saj moramo po vezenju izdelek najprej oprati, nato pozorno in natančno izstriči, pri tem pa moramo biti pozorne na prav vsako nit. Pomembno je, da se zavedamo, da pri vezeninah in rišeljeju ne gre le za prosti čas in ročna dela, ampak predvsem za ohranjanje naše kulturne dediščine. Neveste so včasih veljale veliko več, če so imele na poročnih oblekah vezenine v tehniki rišelje. Njihova dota ali bala je bila toliko bolj bogata in toliko bolj cenjena, če je bila v njej zložena posteljnina ali brisače s pridihom rišeljeja,« nam je povedala Majda Vavpetič.
»V ponedeljek nas je presenetil sneg, ki napoveduje zimo. Ko sem videl, da se obenem v prostorih občine postavlja še razstava izdelkov v tehniki rišelje, sem se spomnil na to, kako za kmečko pečjo ženske in dekleta spretno in marljivo vezejo. Zima je tisti letni čas, ko so dnevi krajši. Marsikatera ženska je nekoč poleg preje, kvačk in volne tudi vezla. Vezenine niso samo okras, ampak so tudi del oblačilne dediščine in več kot le ročno delo. So prava umetnost in to ste nam z razstavo pokazale tudi ve. Hvala vsem, ki se trudite in skrbite, da ta naša dediščina ne gre v pozabo,« pa je vezilje na odprtju razstave pozdravil podžupan Igor Žavbi.
Razstava bo v času uradnih ur Občine Kamnik na ogled do 11. decembra.