Janko Brejc – predsednik Deželne vlade Slovenije

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (123)

Na Brezjah pri Tržiču se je 18. novembra 1869 rodil odvetnik, eden vodilnih politikov Katoliške narodne stranke, pozneje SLS, dr. Janko Brejc. Leta 1901 je bil v volilnem okrožju Kranj - Škofja Loka izvoljen v deželni zbor, leta 1903 pa je zaradi spora z Ivanom Šusteršičem mandat odložil in se kot odvetnik preselil v Celovec, kjer je kot politik vodil borbo za slovenski jezik v šoli in javnih uradih.

Od leta 1906 je bil tudi odbornik Mohorjeve družbe, soustanovitelj Slovenskega šolskega društva na Koroškem ter častni občan mnogih slovenskih občin na Koroškem. S prizadevanji za enakopravnost Slovencev na Koroškem si je nakopal sovraštvo nemških nacionalistov, zato je bil po avstrijskem napadu na Srbijo zaprt. Kot politični voditelj koroških Slovencev je bil med prvo svetovno vojno pregnan. Po koncu vojne se je vrnil v slovensko politiko. Po vključitvi v Kraljevino SHS je 20. januarja 1919 postal predsednik Deželne vlade Slovenije in ostal s prekinitvijo na tej funkciji do 14. decembra 1920.

V času zavezniškega dogovarjanja po prvi svetovni vojni je bil vodja slovenske delegacije v Parizu, ko so razpravljali o koroškem referendumu in tudi o slovenskih mejah po kapitulaciji Avstro-Ogrske. Veliko upanja je polagal v ameriškega predsednika Woodrowa Wilsona – kot zgodovinarja in univerzitetnega profesorja. V Parizu ga je 5. junija 1919 pozdravil z besedami: »Ave Wilson, Sloveni morituri te salutant.« (Pozdravljen Wilson, umirajoči Slovenci te pozdravljamo). Vendar so prišli Američani na konferenco z že izdelanim mnenjem, ki so ga dobili od svojih zaveznikov, to je z mnenjem o Slovencih kot nezgodovinskem narodu.  Dr. Janko Brejc je ob tem med drugim tudi dodal: »Osvobajate nas, hkrati pa nas režete na koščke.«

Po porazu Slovencev na koroškem referendumu je bil dr. Brejc deležen tudi neupravičenih kritik, vendar je čas prinesel realnejše ocene. Izredni profesor na Univerzi v Mariboru dr. Andrej Rahten je o njem zapisal, da je bil velik politik, da se je zaradi izjemnega poznavanja pravnega okvira zapisal v zgodovino Slovencev. Prof. dr. Ernest Petrič pa je poudaril pomen Brejčevega prispevka k razumevanju in reševanju manjšinskega vprašanja na Koroškem. Poudaril je mednarodni kontekst, znotraj katerega je deloval in ustvarjal Janko Brejc. Takratne okoliščine so bile zelo zapletene, saj se je evropski politični prostor korenito spremenil.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

Na Jesenicah se je 15. 11. 1905 rodil književnik Tone Čufar. Pisal je dela z delavsko tematiko.

V Komendi se je 16. 11. 1866 rodil župan Komende Andrej Mejač - Komenčan.

V Kamniku se je 17. 11. 1889 rodil Fran Albreht, prvi ljubljanski župan po drugi svetovni vojni.

V Dobrem Polju pri Radovljici se je 17. 11. 1905 rodil gradbenik Matej Kleindienst. Bil je projektant in vodja gradnje prvih slovenskih hidroelektrarn Zasip, Podljubelj, Javorniški Rovt, Radovna, nato pa je vodil projektiranje in gradbeni nadzor HE Moste, Završnica, Savica, Medvode, Predoslje in Mavčiče.

V Kranju se je 19. 11. 1808 rodil slovenski časnikar, politik, zdravnik in živinozdravnik, vitez Trsteniški Janez Bleiweis.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 19. november 2021 / 23:10

Ni prehoda čez Rupovščico

Kranj – Te dni potekajo zaključna dela na novem mostu čez Rupovščico v Kranju. Trenutno potekajo gradbena dela na zgornjem delu mostne plošče, in ker gre za materiale, občutljive za poškodbe in uma...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 5. januar 2018 / 07:00

Veter odpihnil tekaško tekmo

Kranj – Četrti tekmovalni dan na novoletni tekaški turneji je odpihnil veter. Tekmo so zaradi varnosti tekmovalcev odpovedali. Med razočaranimi je bila tudi Slovenka Anamarija Lampič, ki se je izka...

Slovenija / petek, 5. januar 2018 / 21:26

Podražitev bencina in »dizla«

Kranj – Medtem ko se cene 95-oktanskega motornega bencina in dizelskega goriva na črpalkah ob avtocestah in hitrih cestah oblikujejo prosto, država še naprej na vsaka dva tedna določa cene teh gori...

Zanimivosti / petek, 5. januar 2018 / 21:25

Jaslice nad potokom Reka

Jaslice, ki jih je v Vopovljah ob pomoči domačih postavil Miro Jagodic, in tudi okrašena vas vzbujajo veliko zanimanja med domačini in turisti, ki bivajo v Vopovljah.

Slovenija / petek, 5. januar 2018 / 20:32

20+G+M+B+18

Zadnjič smo videli, kako različno po svetu praznujejo božič in novo leto. Zdaj pa poglejmo še, kako je oziroma bi lahko bilo s »tretjim božičem«, s praznikom Svetih treh kraljev. Tudi tega po svetu ne...

GG Plus / petek, 5. januar 2018 / 20:28

Implementacija arbitraže

Slovenija je konec lanskega leta začela implementirati arbitražno razsodbo o meji s Hrvaško, kar slednja označuje za hudo kršitev mednarodnega prava.