Ustavna obtožba Cerarja
Predsednik vlade Miro Cerar je po mnenju SDS kršil ustavo, ker je dosegel neizvršitev zakonite odločbe o deportaciji sirskega begunca. Cerar: »Gre za politikantski manever.«
SDS vložil ustavno obtožbo premierja
Poslanci SDS so predvčerajšnjim v državni zbor vložili predlog za ustavno obtožbo predsednika vlade Mira Cerarja, ki naj bi zlorabil položaj, ker je dosegel neizvršitev zakonite odločbe o deportaciji sirskega begunca Ahmada Šamija. Šami je v Slovenijo prek Hrvaške vstopil februarja 2016, nato pa pot nadaljeval v Avstrijo. Ko ga je ta na meji zavrnila, je v Sloveniji zaprosil za azil. Njegovo prošnjo je ministrstvo za notranje zadeve zavrglo, saj je zanjo skladno z določili dublinske uredbe odgovorna Hrvaška. Po več odločitvah sodišč, tudi ustavnega, je notranje ministrstvo v ponedeljek sporočilo, da lahko izvedejo postopek deportacije Šamija. Do nje bi moralo priti v torek zjutraj, a ni, saj je premier Cerar po predhodnem pozivu koalicijskih poslancev, naj se postopek deportacije ustavi, napovedal, da bo vlada zaradi posebnih okoliščin primera na eni prihodnjih sej odločala, ali obstaja interes države za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje, ki bi ga nato na podlagi 51. člena zakona o tujcih izdalo notranje ministrstvo. Sirski begunec naj bi bil namreč eden najboljših primerov integracije beguncev, saj se je v slabih dveh letih samoiniciativno naučil slovensko, sodeloval pri projektih ministrstva za kulturo, organiziral socialno pomoč in tudi drugače deloval proaktivno. A poslanec SDS Vinko Gorenak je poudaril, da je notranje ministrstvo v Šamijevem primeru izdalo dokončno, pravnomočno in izvršljivo odločbo, ki je ne more odpraviti nihče več, a je Cerar kljub vsemu dosegel, da se odločba ni izvršila, kar ima po njegovem tudi vse znake kaznivega dejanja. Cerar je očitke iz predloga ustavne obtožbe že zavrnil in dejal, da ne v primeru Ahmada Šamija ne v nobenem drugem primeru ni kršil ustave ali zakona in da je ustavna obtožba povsem neutemeljena. »Očitno gre tukaj za nov politikantski manever Janše in njegove stranke SDS. Potem ko v desetih interpelacijah ni bil uspešen, sedaj poskuša še z ustavno obtožbo diskreditirati vlado in mene kot predsednika vlade. S tem očitno želi dodatno ovirati delo v sklepnem delu našega mandata. Na to ne pristajam,« je poudaril.
Konec zdravniške stavke
Izredna letna konferenca sindikata Fides je ta teden sklenila, da bodo spomladi zamrznjeno stavko zdaj tudi uradno končali, čeprav vse zaveze iz stavkovnega sporazuma še niso uresničene. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je ob tem poudaril, da to ne pomeni, da od zahtev odstopajo, ampak se nameravajo še naprej boriti za njihovo uresničitev. Za končanje zdravniške stavke so se po njegovih besedah odločili, ker so »razmere v slovenskem zdravstvu že sedaj skoraj takšne, kot da bi stavka potekala, z nadaljevanjem stavke pa bi škodili predvsem bolnikom«, poleg tega pa ocenjujejo, da se je lažje pogajati, ko ni stavke in »niso pod takšnim pritiskom«.
Tudi danes o razrešitvi vodstva
Svet Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC) je včeraj nadaljeval torkovo izredno sejo, na kateri so sprejeli sklep o začetku postopka razrešitve generalnega direktorja UKC Ljubljana Andraža Kopača in strokovne direktorice Marije Pfeifer. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ju je že junija pozvala k odstopu, a se zanj nista odločila, zato je ministrica kasneje pozvala svet UKC, naj odloča o njuni odgovornosti za stanje na področju otroške kardiologije. Vodstvo UKC sicer že ves čas zatrjuje, da program otroške srčne kirurgije poteka varno, v službi za kardiologijo pa da so odnosi dobri in da med seboj sodelujejo. Po nedavnem odstopu dveh kirurgov iz programa otroške srčne kirurgije pa je proti vodstvu odločno nastopil še predsednik vlade Miro Cerar in ga pozval k odstopu zaradi objektivne odgovornosti, vlada pa je v preteklih tednih tudi zamenjala vseh šest predstavnikov ustanovitelja v svetu UKC, ki je zdaj ugotovil, da obstojijo razlogi za začetek postopka razrešitve Kopača in Pfeiferjeve. Kopač meni, da ni argumentov za njuno razrešitev, saj da program otroške srčne kirurgije poteka varno in kakovostno.
Gasilci in vlada bližje dogovoru
Predstavniki vlade in Sindikata poklicnega gasilstva so ta teden na sestanku pri premierju Miru Cerarju zbližali stališča, saj so po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja našli nekaj konkretnih smeri reševanja, ko katerih so se že dogovorili na načelni ravni, konkretizacija pa sledi v teh dneh. Tudi sekretar sindikata David Švarc je z zdajšnjim potekom pogovorov zadovoljen.