Wittenberg
… pravilno Luthrovo mesto Wittenberg. Iz Rothenburga na Tauberi, kjer sva bila v dveh obdobjih dvakrat dve noči Trubarju soseda, je moj Izbrani predlagal, da se potegneva še do Luthrovega Wittenberga. Od mesta prvega Trubarjevega službovanja do srčike reformacije je od 435–514 kilometov, odvisno, katero pot izbereš. V zadnjih dveh desetletjih, ko je toliko prenovljenega, si človek ne predstavlja, da je bilo to mesto nekajkrat skoraj porušeno, obnovljeno, spet v tolmunu vojnih viher, da so njegovo veličastno univerzo v Luthrovem času pozneje preselili in jo preuredili v kasarno. Da je nekoč močno utrjeno mesto, 70 kilometrov severovzhodno od Leipziga in 100 kilometrov jugozahodno od Berlina, dobilo mestne pravice leta 1293, mestni svet je zasedal prvič že 1317, dobra in v tedanjem svetu spoštovana univerza pa ustanovljena 1502 ... Mesto, ki je imelo v Luthrovem času 4500 in leta 1814 4727 prebivalcev, je začelo propadati v tridesetletni vojni, v njem je bila ena od Napoleonovih garnizij s približno 60.000 vojaki, ki so jo seveda morali zvečine vzdrževati meščani. Luther, ki je leta 1517 v svojih 95 tezah, nabitih na cerkvena vrata, zavrnil kupčije z odpustki in terjal prenovo Cerkve, eden največjih učenjakov svojega časa in njegov prijatelj Melanchthon, slikarja Cranacha, oče in sin, so osebnosti, ki v zdajšnjem času privabljajo množice. Mesto je bilo večkrat bombardirano v obdobju nacizma, ko so v tovarni letalskih delov nečloveško garale taboriščnice iz KZ Ravensbrück, je životarilo za časa NDR … Zdaj ima po štetju decembra 2015 46.475 zadovoljnih prebivalcev in je ponosno na svojo novo univerzo in fundacijo 'Leucorea' – tako se je imenovala univerza nekoč. Luthrova hiša, v kateri je danes muzej, se ponaša s kar nekaj Luthrovimi predmeti in veliko količino listin, prav tako Melanchthonova hiša. Na dvoru Cranachove hiše, kjer je bilo 80 sob za učence slikarstva!!!, je tudi galerija. Na ogled vabi na novo posajeni Luthrov hrast, v Luthrovem parku pa je zasajenih 270 dreves z vsega sveta … Tudi je se izdatno in dobro …
Bogat brokolijev narastek s krompirjem
Za 4–6 oseb potrebujemo: 850 g krompirja, 1 kg brokolija, sol, poper, 150 g kuhane šunke, 400 ml smetane, 200 g sira s plesnijo, 1–2 strta stroka česna, 4 žlice naribanega sira
Kalorijska bomba se prileže po dooolgem gozdnem sprehodu.
Krompir operemo in ga, ko zavre, kuhamo 20 minut. Nato ga rahlo ohladimo in olupimo.
Brokoli očistimo, odrežemo stržen in narežemo na ploščke. Glavico razdelimo na cvetke. V malo vode 5 minut dušimo ploščke stržena in nato dodamo še cvetke ter dušimo še 5 minut. Dobro odcedimo.
Brokoli in krompir, narezan na ploščke, zložimo v dobro namaščeno nepregorno posodo in začinimo. Šunko obrežemo, če je mastna, narežemo jo na krpice in opečemo v ponvi. Sir narežemo na manjše koščke in ga skupaj s smetano in česnom dodamo k šunki, da nastane kremasta omaka, ki jo enakomerno razdelimo po zelenjavi, nato narastek posujemo s sirom. V pečici, ogreti na 200–210°, pečemo približno 25 minut, da se narastek zlato rjavo zapeče.
Ponudimo s hrustljavo zeleno ali zeljnato solato.
Pa dober tek!