Išče se usposobljen delavec
Gospodarskemu okrevanju od leta 2014 naprej je z zamikom sledila tudi hitra rast zaposlovanja, zaradi pomanjkanja ustrezno kvalificiranega in usposobljenega tehničnega kadra pa v gorenjskih podjetjih počasi že začenjajo biti plat zvona. Po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje je bilo septembra v regiji 5106 brezposelnih oseb. Na Gorenjskem imamo tako »le« še 6,1-odstotno stopnjo registrirane brezposelnosti, najnižjo v državi, kjer je za tri odstotne točke višja. S tem smo se že zelo približali stopnji naravne brezposelnosti, ekonomisti zanjo pravijo, da je strukturna. Med brezposelnimi je že vsak drugi starejši od petdeset let, dolgotrajno brezposelnih, ki so na zavodu prijavljeni več kot leto dni, je bilo v strukturi brezposelnih več kot 45 odstotkov. Ob tem na zavodu za zaposlovanje opozarjajo, da v njihovi evidenci registrirano brezposelnih skorajda ni več ustreznega tehničnega kadra od četrte do sedme stopnje. Vse nižji je tudi priliv iskalcev prve zaposlitve in s tem tehničnega kadra, kar seveda pomeni, da delodajalcem, ki potrebujejo nove delavce, ne morejo napotiti zadosti ustrezno usposobljenih iskalcev zaposlitve. Po izobrazbi je med brezposelnimi največ tistih z osnovnošolsko izobrazbo (slabih 30 odstotkov).
Podjetja torej ugotavljajo, da na trgu dela že zdaj le s težavo poiščejo zadosti ustrezno usposobljenih sodelavcev, hkrati pa napovedujejo, da bodo v prihodnosti še dodatno zaposlovala. Pri iskanju novih sodelavcev se zato ponekod v zadnjem obdobju odločajo tudi za posebne ukrepe, kakršna je akcija Pripelji prijatelja, s katero zaposlene denarno nagradijo, če jim pripeljejo primerno usposobljenega novega sodelavca, nekatera nagrado izplačajo celo vsakemu novemu sodelavcu. Povečuje se tudi zaposlovanje tujih delavcev, najbrž bi se še intenzivneje, če bi bili postopki pridobivanja delovnih dovoljenj hitrejši in enostavnejši. Podjetja so se tudi začela zavedati, da bo treba okrepiti sodelovanje s šolstvom, štipendiranje in promocijo tehniških poklicev med mladimi, tudi med dekleti. Zavod za zaposlovanje na drugi strani delodajalcem med drugim predlaga, naj zaposlujejo tudi brezposelne, ki so starejši od 50 let in že imajo določene izkušnje.
Predlogov in razmišljanj, kako zagotoviti dovolj usposobljenega kadra, je torej veliko, večina zaposlenih pa bi najbrž delodajalcem predlagala tudi dvig plač. Raziskave sicer kažejo, da te niso edino merilo za zadovoljstvo na delovnem mestu, zagotovo pa so zelo pomembne, če ne celo najpomembnejše.