Občine so sklenile poravnavo
Občini Medvode in Šenčur ter Mestna občina Kranj so sklenile poravnavo v primeru Gorki. Epilog nekaj let trajajočega spora je, da bo Občina Medvode sosednjima občinama plačala odškodnino v skupnem znesku 349.440,18 evra.
Medvode – Da je spor v primeru Gorki blizu epiloga, je bilo zaznati že na oktobrski seji medvoškega občinskega sveta, ko je ta za zaprtimi vrati obravnaval točko o Predlogu sodne poravnave med Občino Medvode, Mestno občino Kranj in Občino Šenčur. Kaj konkretno so sklenili, niso želeli razkriti, pojasnili pa so, da bo to znano po mediacijskem srečanju na Višjem sodišču v Ljubljani.
Mediacijsko srečanje je bilo v petek, 20. oktobra. Vse tri občine so sklenile sodno poravnavo, v kateri se je Občina Medvode kot tožena stranka zavezala plačati Mestni občini Kranj znesek v višini 244.690,18 evra in Občini Šenčur znesek v višini 104.750 evrov. Poravnala ju bo v tridesetih dneh od sklenitve poravnave, sredstva pa je zagotovila z rebalansom proračuna za letošnje leto, ki so ga svetniki sprejeli prav tako na oktobrski seji. Vsaka stranka bo nosila tudi svoje stroške postopka.
Sodni spor traja od leta 2013. Mestna občina Kranj in Občina Šenčur sta tožili Občino Medvode, ker je marca 2011 enostransko odstopila od projekta gradnje gorenjske komunalne infrastrukture (Gorki) in s tem od gradnje skupne Čistilne naprave Smlednik. Do odstopa je prišlo le dva tedna pred sprejemom občinskega prostorskega načrta Občine Šenčur, s katerim so prav zaradi načrtovane čistilne naprave v Smledniku iz zazidljivosti izvzeli zemljišče v Trbojah, kjer so sprva načrtovali gradnjo skupne čistilne naprave za šenčursko in kranjsko občino.
Občina Medvode je svoj odstop od projekta utemeljevala s spremenjeno interpretacijo meril in kriterijev za financiranje projektov iz evropskih sredstev, zaradi katere projekt Gorki ne bi bil več upravičen do sofinanciranja, zato se je odločila poiskati druge možnosti financiranja gradnje komunalne infrastrukture na svojem območju.
Skupni tožbeni zahtevek je v tožbi iz leta 2013 znašal 463.667,64 evra. Okrožno sodišče v Kranju je marca letos razsodilo, da je tožbeni zahtevek utemeljen, v nadaljevanju pa bi odločalo o višini odškodnine. Tožbeni zahtevek je do sedaj skupaj z obrestmi narasel na več kot 720 tisoč evrov. K postopku mediacije je vse tri občine pozvalo Višje sodišče v Ljubljani, na katero je Občina Medvode vložila pritožbo zoper vmesno sodbo.
Odziv treh županov
Kot poudarjajo v vseh treh občinah, bo epilog nekaj let trajajočega spora omogočil, da bodo svoj pogled popolnoma usmerile v prihodnost in še izboljšale medsebojno sodelovanje in odnose, pri čemer se že veselijo prihodnjih skupnih projektov. V času načrtovanja projekta Gorki in v trenutku izstopa Občine Medvode so vse tri občine vodili še prejšnji župani, prav tako so bili drugi sodelavci na vodilnih položajih v občinah. Po poravnavi je župan Občine Medvode Nejc Smole povedal: »Vesel sem, da smo zaključili še eno izmed največjih odprtih problematik iz mandata, ko je občino vodil še prejšnji župan Stanislav Žagar. Najbrž je prav to, da smo vsi trije novi župani precej neobremenjeno nastopili v duhu sodelovanja, pripomoglo k temu, da je zadeva tudi zaključena. Sodelovanje vseh treh občin je bilo zadnja tri leta dobro in s tem, ko bomo zaprli še edino odprto vprašanje, ki nas je bremenilo, pričakujemo, da bo še boljše. Občinskemu svetu Občine Medvode ter županoma Kranja in Šenčurja pa se zahvaljujem za konstruktiven pristop v tem primeru ter pripravljenost na sklepanje kompromisov.« Boštjan Trilar, župan Mestne občine Kranj, je kot komentar na poravnavo dodal: »Kadarkoli si preveč obrnjen nazaj, te to omejuje, da bi dobro in stabilno hodil v pravi smeri naprej. Tudi v Mestni občini Kranj, če seveda je to le mogoče, pozdravljamo reševanje sporov po izvensodni poti. In tokrat smo bili zagotovo uspešni. Potrjujem, da je sodelovanje z obema sosednima občinama dobro, in tudi mi si želimo skupnih projektov v prihodnje.« Ciril Kozjek, župan Občine Šenčur, pa pravi: »V občini Šenčur smo zadovoljni s poravnavo z Občino Medvode, saj smo s tem pokazali, da znamo in zmoremo sodelovati v duhu dobrih sosedskih odnosov. Sedanji župani nismo obremenjeni s preteklostjo, zremo pa v prihodnost in si želimo izpeljati še kakšen skupni infrastrukturni projekt za dobrobit naših občank in občanov.«
Smlednik in Zbilje še brez kanalizacije
Sicer pa Občina Šenčur v Trbojah začenja z gradnjo čistilne naprave, ki je največji projekt občine za naslednje obdobje, območji krajevnih skupnosti Smlednik in Zbilje v občini Medvode pa tudi še nista opremljeni s kanalizacijskim omrežjem. »Težko trdimo, da bi v primeru nadaljnjega sodelovanja v projektu Gorki naselja na tem območju danes že bila opremljena s kanalizacijo, saj gre za redkeje poseljeno območje oziroma aglomeracijo z manj kot dva tisoč populacijskimi enotami, Evropska unija pa v tem trenutku sofinancirana samo sisteme več kot dva tisoč populacijskimi enotami. V prihodnjih letih bomo skušali najti morebitne zunanje vire financiranja ali bolj ekonomične načine reševanja problematike. Kdaj bosta krajevni skupnosti opremljeni s kanalizacijskim omrežjem, težko napovemo,« odgovarjajo na Občini Medvode.