
Maja Makovec Brenčič
Vsem kandidatom za predsednika Republike Slovenije smo pred nedeljskimi volitvami zastavili enaka vprašanja:
1. Kako bi uveljavili sodbo arbitražnega sodišča o meji s Hrvaško?
2. Bi priznali neodvisnost Katalonije in kdaj?
3. Kaj boste kot predsednica konkretno naredili in ali boste v primeru, če tega ne boste naredili, tudi odstopili?
1. Sodba mednarodnega arbitražnega sodišča je končna, nedvoumna in zavezujoča za obe strani. Slovenija jo bo izvrševala v dobri veri, kot to nalaga mednarodno pravo, ki ga naša država spoštuje. Pričakujem, da bo enako ravnala tudi Hrvaška. Kot predsednica republike pa imam to možnost, da se tako širše v mednarodni skupnosti kot v stalnih skupnih pogovorih s predsednico na Hrvaškem zavzemam, da skozi miren in preudaren dialog na različnih ravneh med obema stranema najdemo skupni jezik in na obeh straneh zagotovimo, da se sodba izvede. Brez razgretih strasti in dodatnih napetosti. Dialog je ključ do uspeha. Če zanj ne bo posluha, bom prosila tretjo stran za posredovanje pri dialogu. Sodbo je namreč treba udejanjiti.
2. Da, saj Slovenci zelo dobro vemo, kaj pomeni pravica naroda do samoodločbe, a hkrati tudi želimo imeti Evropo temelječo na vrednotah miru in varnosti, brez nasilja. Predvsem pa Evropo brez nasilja doma in v širši skupnosti. Političen proces morebitnega razhoda mora biti zato demokratičen, temelječ na spoštovanja prava, kajti tudi v prihodnje bo potrebno sobivanje Katalonije in Španije.
3. Iz mojega programa in vizije izhaja, da ne bom ostala samo pri besedah, saj predlagam konkretne ukrepe. Gre za področja, ki so ključna za razvoj in rast družbe. Zavzemam se za uvedbo volilne pravice za 16-letnike, univerzalni temeljni dohodek za mlade, za tesnejše povezovanje znanja in izobraževanja z gospodarstvom. Zavzemam se, da bi imela kot predsednica republike možnost ustavnega veta, kadar bom ocenila, da neki zakon krši človekove pravice ali predstavlja grožnjo za varnost države. Oblikovala bom konkretne ukrepe v podporo mladim talentom, ukrepe na področju vseživljenjskega učenja. Želim si tudi oblikovati strateški svet predsednice republike, ki bi obravnaval ključne teme za razvoj države, za rast in razvoj družbe kot celote ter jih podajal kot iztočnice izvršni oblasti. Gre za konkretne predloge, kako še dopolniti že obstoječo vlogo z ukrepi in obenem z novimi predsedniškimi pristojnostmi. Trdno sem odločena, da jih tudi vse uresničim.