Po poteh Soške fronte
Bi lahko rekli na izletu, na katerem smo spoznavali, kako so se tu borili pred sto leti.
Pot nas je vodila čez prelaz Predel, preko katerega je že v času Rimljanov potekala pomembna trgovska pot. Nadaljevali smo po dolini reke Koritnice do vznožja gora Svinjak in Rombon, tik pred Bovcem, kjer smo prvič prečkali mejo fronte. Najprej smo si ogledali Kobariški muzej, kjer so nam pokazali in strokovno povedali, kako so v Posočju potekali boji. Muzej prikazuje dogajanje med prvo svetovno vojno na soški fronti ter še posebej 12. soško bitko, ki je znana kot bitka pri Kobaridu in se je odvijala ravno pred sto leti. Bila je eden največjih spopadov v gorati pokrajini v zgodovini in največji vojaški spopad na slovenskih tleh, najuspešnejša prebojna operacija v prvi svetovni vojni in ena prvih bitk z elementi bliskovite vojne. Avstrijci so s pomočjo Nemcev v tej bitki čudežno premagali Italijane in jih pregnali vse do reke Piava v Italiji. Fantje so bili na obeh straneh po dveh letih in pol precej izmučeni in sestradani. Borili so se v enajstih ofenzivah in včasih so potekali boji tudi po deset in več dni, življenje je izgubilo veliko mladih fantov, frontno linijo po so premaknili komaj za deset metrov enkrat v italijansko enkrat v avstrijsko stran,« nam je povedal naš vodik Jožef Stric, ki je bil sicer oficir slovenske vojske, danes pa ga zanima predvsem, kako so se odvijali boji v Posočju.
Z vodnikom Stricem smo se nato odpeljali na Kolovrat in si ogledali Italijanske rove in utrdbe. Italijani so imeli precej boljše pogoje za vojskovanje, saj je bil dostop do frontne linije s furlanske strani precej lažji. Zato so lahko uporabljali boljše materiale in skopali kvalitetne jarke. S Kolovrata smo lahko v lepem sončnem dnevu uživali v lepih razgledih na dolino Soče.
Pot nas je nato vodila nazaj proti Bovcu in v Čezsoči smo imeli okusno kosilo. Po kosilu smo si v muzeju na prostem Ravelnik, ogledali še avstrijske rove in za konec v Logu pod Mangartom še vhod v rov, ki je povezoval Soško z Rajbljem, kjer je bil do leta 1989 rudnik. V Logu je tudi pokopališče vojakov, predvsem Bošnjakov, ki so se tudi borili na soški fronti, in ker so bili dobri borci, so povzročali velike preglavice italijanskim vojakom.
Na izletu smo tako spoznali, kako strašno je bilo življenje v času pred sto leti, predvsem pa, kakšen nesmisel je prva svetovna in tudi vsaka naslednja vojna.