Slikovne premene
V Galeriji Prešernovih nagrajencev se z likovnimi deli iz različnih obdobij svojega ustvarjalnega opusa predstavlja slikar in grafik, nagrajenec Prešernovega sklada leta 1990 Bojan Gorenec.
Kranj – Slikar, grafik in vsestranski likovni ustvarjalec pa tudi prevajalec in likovni teoretik, zadnjih dvajset let profesor na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Bojan Gorenec se v Kranju prvič predstavlja na samostojni razstavi. Pod naslovom Slikovne premene je v dveh galerijskih nadstropjih Galerije Prešernovih nagrajencev na ogled nekaj čez petdeset del iz različnih obdobij njegovega ustvarjanja, poudarek pa je vendarle na novejšem slikarskem opusu, predvsem tistem zadnjih let.
Kot je ob odprtju poudaril umetnostni zgodovinar Tomislav Vignjević, bi vendarle lahko rekli, da gre v nekem delu tudi za pregledno razstavo, saj umetnika spoznamo kot abstraktnega slikarja, kasneje kot zapisovalca likovne govorice skozi simbole, v devetdesetih letih prejšnjega stoletja pa se avtor obrne k figuraliki, a seveda ne na realističen način. »Največ del je iz obdobja zadnjih 15 let, ko se na njegovih platnih uveljavi slika zaslona. Več – na svojih najnovejših slikah Gorenec tematizira podobe iz osebnega spomina in podobe iz ''lastnega arhiva'', ki jih je sam posnel, skupaj s sistemom mreženja podobe ter prepletom likovnih prvin in barvnih ploskev.«
Tako nas popelje v leto 1987 z likovno abstrakcijo, naslovljeno Prihod – O zapeljevanju boga, v mešani tehniki na lepenki in lesu, navduši nas s slikama iz cikla Malo nebo izpred sedmih let in nam da misliti z besednimi intervencijami v slikah, kot sta Malodušje in Javni dolg iz leta 2012.
V nagovoru k razstavi je avtor razstavljenih del Bojan Gorenec razmišljal v odnosu do slikarstva in slike kot take v današnjem svetu. Slikarstvo je tisto, ki se ne nanaša le na podobo, ampak tudi na telo, na bivanje, aktualno okolje, pri čemer je pomembna naša dejanska prisotnost. »Sicer sem pristaš tega, da se razstave med seboj razlikujejo, zato v preteklosti od ene do druge razstave del nisem ponavljal, tokrat pa sem pripravil izbor tistega, kar se mi zdi v smislu naslova primerno pokazati ljudem. Kot ta pove, sem izbral tista dela, skozi katere lahko pokažem, kakšne premene se dogajajo v slikarstvu, kar kaže, da je razstava mogoče tudi na neki način tematska.« V Galeriji Prešernovih nagrajencev, ki jo že 16 let uspešno vodi Marko Arnež, so na tokratnem odprtju likovno umetnost združili z glasbo, saj sta ob ogledovanju del v atriju galerije za odlično zvočno kuliso skrbela Julijan in Miha Erič iz blues rock skupine Prismojeni profesorji bluesa. Razstava, ki letos sodi tudi v okvir 6. Mednarodnega festivala likovnih umetnosti, bo na ogled do 25. novembra.