Na vrhu sibirskega Everesta / Foto: Osebni arhiv Sreča Rehbergerja

Osvojil sibirski Everest

Beluha je 4506 metrov visoki vrh v sibirskem gorskem masivu Altaj. Preddvorčan Srečo Rehberger, alpinist in športni plezalec, ga je letos avgusta osvojil skupaj z ruskim kolegom Denisom Beluajevim.

Avgusta letos se je Srečo Rehberger iz Nove vasi pri Preddvoru po dolgem času spet odpravil v visokogorje. Najvišji sibirski vrh Beluha je sicer daleč pod prestižnimi osemtisočaki, ki jih osvajajo tudi slovenski alpinisti, a predstavlja precejšen gorniški izziv in ima po Srečevih besedah kar nekaj himalajskih značilnosti: zaradi konfiguracije terena, ledenikov in zahtevnih vremenskih razmer ga Rusi imenujejo tudi sibirski Everest. Gorski masiv Altaj ima dva izrazita vrhova, sedem ledenikov, do naseljenega območja pa ga loči kar teden dni dolga razdalja. Ima zanimivo lego, od vseh treh oceanov je namreč enako oddaljen. Srečo in Denis sta se nanj odpravila z jezera Akkem.

»V stenah je veliko fiksnih vrvi, zato se na goro lahko povzpne marsikdo. Med Rusi je zelo priljubljena. Po starodavnem izročilu predstavlja povezavo Zemlje z vesoljem in nosi naziv Oltar Zemlje. Velja za enega od energijskih centrov sveta, a tudi če ne verjameš v te stvari, te prevzame tamkajšnja čudovita pokrajina,« o svojem avgustovskem gorskem cilju pove Srečo Rehberger. Razgledi so čudoviti, po­gled seže daleč naokoli po nenaseljeni divjini vse tja do Mongolije in Kitajske, kažejo se obrisi neštetih gora, čas se ustavi in lahko svobodno zadihaš. Takih predelov na tem svetu ni veliko, je prepričan Srečo Rehberger. Kolikor ve, Slovenci do sedaj na tej gori še nismo stali.

In še »tehnične« značilnosti: ocena 3B po ruski šeststopenjski lestvici za kombinirano plezanje, višinska razlika 2000 metrov, štiri dni od jezera Akkem in nazaj. Srečo pri vzponu ni uporabil fiksnih vrvi, pravi, da je opravil prosto ponovitev. Tura je fizično kar naporna, vmes je 400 metrov spusta in posledično ponovnega vzpona. Že dostopa je 40 kilometrov z 2000 m višinske razlike. Veliko je hoje po ledenikih, ki zahteva varovanje. V tem celinskem podnebju se vreme nenehno spreminja. Čeprav je v soseščini meteorološka postaja, ne moreš dobiti vremenske napovedi in si odvisen od muhavosti narave. Če te ujame slabo vreme, pač počakaš v katerem od taborov, da se spet pokaže mo­dro nebo in greš naprej. Srečo in Denis sta na poti doživela še nekaj himalajskih značilnosti: plazove, serake, rušenje skal, a sta jo prekaljena gornika zmogla (Denis je bil na Altaju že osmič).

Med Rusi je Beluha eden najbolj zaželenih ciljev. Zanimivo je, da je vzpon na vrh zaradi lege na mejnem območju med Rusijo in Kazahstanom pravzaprav ilegalen. Zakaj natančno, ne ve nihče, a najbrž je to še ena dediščina sovjetske preteklosti.

Poleg užitka ob vzponu na najvišjo točko širne Sibirije je bila za Sreča posebno doživetje tudi vrnitev. Pri­družil se je namreč skupini Slovencev, ki so v teh krajih na trekingu s konji. Agencija Lifetrek se je letos tam mudila s tremi skupinami pohodnikov: pohajkovanje na hrbtih konj po tej zanimivi pokrajini je zadnji dve leti velik hit.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 17. maj 2007 / 07:00

Veliko uničenih krajevnih cest

"Gradnja avtoceste bo uničila 70 odstotkov krajevnih cest v Mošnjah," pravi Franc Peternel, predsednik krajevne skupnosti Mošnje.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Anketa: Mladim je Rusija všeč

Društvo Slovenija Rusija je ob podpori Fundacije Russkiy Myr za slovenske dijake in učence pripravilo deset ekskurzij k Ruski kapelici pod Vršičem. V sredo so se ene od njih udeležili tudi dijaki prve...

Gospodarstvo / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Zelo hitro lahko obudimo del gradbeništva

"Na eni strani znižujemo stroške, na drugi proizvedemo več in kakovostnejše izdelke," o uspešnem poslovanju pravi Saša Bavec.

GG Plus / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Slovenska pisateljska pot

Dobili smo novo vseslovensko transverzalo. Najbolj znana je Slovenska planinska pot, dolga okoli štiristo kilometrov. Slovenska pisateljska pot (SPP) pa jih znese kar sedemsto! Pri njej sicer ne...

GG Plus / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Nasveti / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Jabolka v juhi in sladici

Vsa raznežena pripovedujem prijateljici Ingrid, kako so me navdušile barve v Parku rododendronov. »No,« se zasmeji, »pa greva jutri gledat še belo morje.« Ne razumem prispodobe, a ko se iz Bremna...