
Pisateljska sobota na Obirskem
V začetku letošnjega šolskega leta je več kot 250 otrok v vrtcih in v osnovnih šolah na Trbižu, v Ukvah in v Žabnicah v Kanalski dolini ostalo brez pouka slovenščine. Problem naj bi bil v kratkem rešen, čeprav rešitev ne bo trajna. Slovenija finančno ne more pomagati, saj je zamejsko šolstvo del izobraževalnega sistema Italije. Slovenija lahko le z dvostranskimi dogovori zagotovi dodatno strokovno podporo.
Jutri, 30. septembra, bo Obirsko pri Železni Kapli živelo s pisatelji. Društvo slovenskih pisateljev v Avstriji, ki je bilo na pobudo Valentina Poljanška ustanovljeno julija 1974, in domače Slovensko prosvetno društvo bosta v obirski gostilni Pri Kovaču organizirala tradicionalno srečanje pisateljev in vseh ljubiteljev slovenske literature. Letošnje bo nekaj posebnega, saj bo v znamenju jubilejev. Mojster pesniške besede Florjan Lipuš je bil star 80 let, prav toliko pa tudi kronist in zapisovalec prelomnega časa za Slovence na Koroškem, profesor Reginald Vospernik. Pesnik, mojster besedne igre Jani Oswald pa je bil star 60 let. Skupaj so torej zbrali 220 let. O njih bodo pripovedovali njihovi sodobniki, med njimi tudi Denis Poniž in Vinko Ošlak. Pisateljsko srečanje, ki ima tudi pridih družabnosti, se bo začelo ob desetih in se z Uro za kulturo in literaturo končalo sredi popoldneva. Za kulturni okvir bo skrbel domači mešani pevski zbor Valentin Polanšek.
Na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu na Erjavčevi ulici 17 v Ljubljani pa so v sredo, 27. septembra, odprli razstavo izbranih del, ki so nastala na likovnih kolonijah mladih med letoma 1970 in 2017. Te likovne kolonije so edina prireditev, na kateri sodelujejo mladi iz treh držav, v katerih živijo Slovenci: iz Avstrije, Italije in Madžarske. Začetnika srečanja sta bila likovni pedagog Štefan Kresnik z Osnovne šole Vuzenica na slovenski strani in Slovenska prosvetna zveza ter tedanji ravnatelj ljudske šole v Sela – Kot Herman Velik na koroški strani. Najprej so sodelovali mladi Korošci z obeh strani državne meje, nato pa so sodelovanje razširili še na mlade iz Italije in Madžarske. Ob dvajsetletnici srečanja je bila leta 1990 uvedena novost. Kolonija je bila vsako leto v drugi državi.