Zunanja podoba mengeške šole je bila dokončana že konec lanskega leta, poleti pa so prostore v novem prizidku tudi opremili.

Investicije v šolah in vrtcih

Pred začetkom novega šolskega leta so potekala obnovitvena dela in druge investicije v šolah in vrtcih na Gorenjskem.

Kranj – Še pred prvim šolskim dnem je bila dokončana izgradnja vzhodnega prizidka Osnovne šole Mengeš, ki se je začela pred dobrim letom. S prizidkom so na mengeški osnovni šoli pridobili šest novih učilnic, kabinete, skladišče, prezračevalni sistem in posebni učilnici za tehnični pouk in gospodinjstvo. Vrednost celotne investicije, v katero so vključena tudi arheološka izkopavanja pred začetkom gradnje, je znašala 892.000 evrov. Zunanja podoba objekta je bila dokončana novembra lani, januarja letos pa so pričeli z notranjimi gradbeno obrtniškimi deli. V poletnih mesecih pa so 826 kvadratnih metrov površin tudi opremili.

Osnovna šola Mengeš, ki je tako postala ena izmed petih največjih šol v Sloveniji, pa s tem še ni dokončno rešila prostorske stiske, ki je nastajala zaradi priseljevanja mladih družin v občino. Demografski kazalci namreč kažejo, da se število učencev iz 736 v lanskem šolskem letu lahko povzpne tudi na 850. Notranja podoba šole se bo tako tudi v prihodnje spreminjala. S predvideno gradnjo nove Športne dvorane Mengeš namreč načrtujejo še preureditev obstoječe športne dvorane v jedilnico, knjižnico in kabinete.

V Komendi dokončali nadzidavo

Novih prostorov so se razveselili tudi v osnovni šoli Komenda Moste, kjer se prav tako spopadajo s prostorsko stisko. Lani je šolo obiskovalo 688 učencev, tokrat pa jih je v šolske klopi sedlo 720, čez štiri leta pa predvidevajo celo 785 šolarjev. Težava je še večja, ker v šolskih prostorih v Mostah gostijo tudi vrtec, ki še nima ustrezne rešitve prostorskega problema. Z nadzidavo nadstreška petsto kvadratnih metrov velikega podstrešja na šoli v Komendi, pa so pridobili prostor za štiri dodatne oddelke, tri kabinete za šolo in tri prostore za upravo vrtca. Kot nam je povedala ravnateljica Mira Rek, je nadzidava v vrednosti osemsto tisoč evrov dokončana, že pred začetkom novega šolskega leta so pridobili tudi uporabno dovoljenje. Novih prostorov s čudovitim razgledom na okolico pa so se razveselili tako učitelji, kot učenci. »Na ta način je v šoli Komenda prostora za 19 oddelkov, v šoli v Mostah pa se je sprostil prostor za en dodatni oddelek vrtca. S tem so skoraj rešili prostorske težave šole, ostane le še izgradnja nove telovadnice v šoli v Mostah,« še pravi Rekova.

Večje investicije v kranjski občini

Pri kranjski občini so imeli čez poletje več investicij v objekte vrtcev in šol. Izpostavimo samo nekaj največjih. Velika pridobitev za učence Osnovne šole (OŠ) Helene Puhar je dvigalo, šola je pridobila tudi nove sanitarije, sobo za umirjanje in garderobe. Vrednost investicije je 124 tisoč evrov. V OŠ Franceta Prešerna so prenovili sanitarije v vrednosti 70 tisoč evrov. Posebnost je, da so obstoječi elementi sanitarij avtorsko delo prof. dr. Stanka Kristla, zato so bile sanitarije obnovljene na podlagi konservatorsko-restavratorskega načrta. Matična OŠ Simona Jenka ima prenovljeno avlo in na novo urejeni dodatno učilnico in knjižnico. Vrednost investicije je 106 tisoč evrov. Za prepotrebno obnovo fasade v stavbi Glasbene šole pa je vložek 110 tisoč evrov. V času poletnih počitnic so vzdrževanje in obnove potekale tudi v vseh enotah kranjskih vrtcev.

V tržiški Palček in nakelsko telovadnico ne bo več zamakalo

V tržiški občini so med poletnimi počitnicami potekala obnovitvena dela na strehi vrtčevske enote Palček. Vrtec je bil dograjen in adaptiran v letu 1987, kritina objekta je bila v slabem stanju in zaradi pogostega zamakanja večkrat krpana. Vrednost naložbe znaša dobrih 126 tisoč evrov. Še ena večja naložba je bila v poletnem času, prenova Dvorane tržiških olimpijcev, ki jo uporablja tudi Osnovna šola Tržič. Položili so približno 1200 kvadratnih metrov novega parketa, ki je a testiran s Fiba certifikati. Dela so bila vredna nekaj manj kot 150 tisoč evrov.

Med poletjem so sanirali streho na telovadnici pri Osnovni šoli Naklo, vrednost del je približno 40 tisoč evrov.

V Železnikih obnovili jedilnico

Na Osnovni šoli Železniki so v novo šolsko leto vstopili z obnovljeno jedilnico. Zamenjali so njeno dotrajano streho, ki je ob večjih nalivih zamakala, ter obnovili tlake in ogrevanje. Poleg tega so v osrednjem delu šole zamenjali stara okna in dokončali manjkajoči fasadni ovoj. Občina Železniki je za investicijo namenila 122 tisoč evrov. Lotili so se tudi obnove dotrajane strehe podružnične šole v Davči, ki je prav tako ob večjih nalivih zamakala. Investicija je vredna 43 tisoč evrov.

V preddvorski šoli dvigalo

V občini Šenčur so pred začetkom letošnjega šolskega leta obnovili manjšo telovadnico v podružnični šoli Voklo, nekaj denarja so namenili tudi urejanju vrtca Janček na Visokem, naložbe v vrtec in šolo je znašala okoli 60 tisoč evrov.

Osnovna šola Matije Valjavca v Preddvoru pa je letos dobila dvigalo, ki je občino veljalo 70 tisoč evrov. V šoli sicer ni nobenega učenca z gibalno oviranostjo, pač pa je tam zaposlena invalidna oseba.

Tudi škofjeloške šole in vrtci so bili pred začetkom novega šolskega leta deležni obnove, stroški investicijsko-vzdrževalnih del so letos znašali skupaj 300 tisoč evrov. V Osnovni šoli Škofja Loka – Mesto so zamenjali tlak v veliki telovadnici, sanirali dvorišče in parkirišče ter postavili novo kolesarnico. V OŠ Ivana Groharja so obnovili sanitarije, pri podružnični šoli Bukovščica pa so uredili igrišče. Komplet sanitarij so obnovili tudi v OŠ Cvetka Golarja, okolico matične šole so tlakovali s pranimi ploščami, v podružnični šoli Reteče pa so sanirali učilnice. V vrtcu Najdihojca so celovito obnovili pet igralnic, hodnik in sanitarije, v Pedenjpedu pa v šestih igralnicah zamenjali parket, pregradne stene in omare, sporočata Alojz Bogataj in Jernej Tavčar z Občine Škofja Loka.

Nova streha na Jesenicah

Pred dnevi pa se je začela tudi obnova strehe na Osnovni šoli Toneta Čufarja na Jesenicah, ki bo končana do konca leta. Investicija je vredna 600 tisoč evrov, pouk pa zaradi del naj ne bi bil oviran.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 2. september 2019 / 11:02

Na aktivnostih blizu sto otrok

Na počitniških aktivnostih v Medgeneracijskem centru Kranj se je to poletje zvrstilo blizu sto različnih otrok, ki so se od počitnic poslovili z Igrami brez meja.

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / petek, 15. junij 2018 / 16:44

Kravca s Krvavca in tekmovanje harmonikarjev

Krvavec – V nedeljo bo na Krvavcu že tradicionalni Kravca s Krvavca fest. Začel se bo ob 9.30 s pastirskim zajtrkom v Brunarici Sonček, nadaljeval pa z nastopi godbenikov, glasbene pravljice O past...

Kultura / petek, 15. junij 2018 / 16:43

Koncert Kitara poletju

Škofja Loka – V nedeljo, 17. junija, ob 19. uri bo v Nunski cerkvi Marije Brezmadežne potekal tradicionalni kitarski koncert Kitara poletju. Nastopil bo Kitarski orkester Glasbene šole Škofja Loka,...

Medvode / petek, 15. junij 2018 / 16:43

Slovenski dan v Dragočajni

Dragočajna – V nedeljo, 17. junija, bo od 11. ure v Dragočajni znova potekal tradicionalni Slovenski dan v Dragočajni. Poskusili boste lahko domače jedi in pijače, potekal pa bo tudi pester spremlj...

Radovljica / petek, 15. junij 2018 / 16:39

Bolniki in invalidi jutri na Brezjah

Brezje – Revija Ognjišče je 19. avgusta leta 1969 organizirala prvo romanje bolnikov in invalidov na Brezje. Vsako naslednje leto so sledila nova, vselej na tretjo soboto v juniju. Jutri bo na spor...

Naklo / petek, 15. junij 2018 / 16:38

Rad imam urejeno okolje

Župan Občine Naklo Marko Mravlja je v pogovoru, ki smo ga z njim pripravili ob občinskem prazniku, poudaril kar nekaj prioritet. Občina mora izpolniti evropske norme glede kanalizacije, cest, pločniko...