Andrej Bergant / Foto: Andrej Tarfila

Že prvi dan je lahko usoden

Znani Gorenjci so obujali spomine na prvi šolski dan in osnovnošolska leta.

Vodja Fantov s Praprotna Andrej Bergant je prvič prestopil šolski prag leta 1945 v osnovni šoli na Bukovici: »Ker je bila šola med vojno požgana, smo imeli dve leti pouk kar v veliki kmečki hiši, ki ni bila naseljena. Prvi dan in še naslednji teden nas je učil učitelj, ki je učil že pred vojno in je bil znan po vzgojnih metodah s tepežem in zapiranjem po pouku. Tudi sam sem doživel njegove vzgojne prijeme. Ker sem doma pozabil radirko, me je zlasal in po pouku zaprl za eno uro. Po takem začetku si lahko predstavljate, da sem dobil odpor in strah pred šolo. K sreči so tega učitelja kmalu zamenjali. Dobili smo mlado učiteljico, ki je bila pravo nasprotje, bila je dobra kot mama in moj strah pred šolo je minil. Po dveh letih smo se preselili v obnovljeno šolo, prišel je strokovno zelo dober učitelj, ki nas je znal navdušiti za učenje. Meni je vzbudil željo po nadaljevanju šolanja na gimnaziji v Škofji Loki, za kar sem mu še danes hvaležen. Večkrat pomislim, kako je lahko že prvi šolski dan usoden za otroka, če se sreča z nepravim vzgojiteljem in ga mora prenašati vse obdobje osnovne šole, kar je bil ustaljen način šolstva pred drugo svetovno vojno.«

Televizijska voditeljica Katja Tratnik je prvo šolsko znanje nabirala na kranjski OŠ Simona Jenka center. Prvega šolskega dne se ne spomni prav dobro: »Z mami sva šli peš do šole in kot pravi, sem bila nad vstopom v šolo navdušena. Že sredi poletja sem imela vse pripravljeno za šolo. Se mi pa zdi, da se je to navdušenje kmalu poleglo, v resnici mi šola ni bila všeč. Če bi se dalo, bi jo kar izpustila. Bolj kot za teorijo, sem bila za prakso. Tudi v višjih razredih mi je bilo dolgčas v šoli. To so bili še časi, ko smo morali mirno in tiho sedeti za mizo ter slediti bolj kot ne suhoparni razlagi snovi. Glede na moj odprt in živahen karakter je bilo to precej težko. Danes je podajanje snovi vendarle bolj življenjsko ali praktično, z veliko različnimi motivacijskimi pristopi. Veliko bolj se skuša upoštevati tudi različnost ali učni tip otroka. No, saj so bili tudi predmeti, ki so mi bili zelo blizu. Na primer telovadba, tudi nad biologijo sem bila navdušena. Tu me ni bilo treba priganjati k učenju, tudi ocene sem imela dobre za razliko od drugih predmetov, ko sem imela v redovalnici, kot pravi moj oči, loterijo oz. ''vse živo''. Mislim, da sem staršema povzročila kar nekaj sivih las. Sem se pa zelo rada in tudi uspešno učila, ko sem odrasla. Te dni ravno razmišljam o tečaju nemškega jezika.«

Ana Žontar Kristanc, ljubiteljska kuharica s televizijskih ekranov, je obiskovala Osnovno šolo Predoslje. »Ker sem pred tem tja hodila tudi v vrtec, sem bolj ali manj že poznala sošolce. Prvega šolskega dne se ne spomnim jasno. Gotovo sem bila navdušena, saj sem imela vedno rada družbo, pa tudi v šolo sem rada hodila. Bolj imam v spominu prvi dan vrtca, ki se ga spomnim še zelo živo – vse do oblačil, ki sem jih nosila, saj sem ravno dobila nov rdeč kompletek. Na osnovno šolo imam sicer zares lepe spomine. Sploh ker me odpeljejo k vsakodnevni rutini odhoda z najboljšima prijateljema iz vasi do šole in potem nazaj. Včasih mi je žal, da so nas leta in nadaljnje šolanje potegnili v različne smeri in smo izgubili stik. Ugotavljam, da bi se večkrat morala spomniti tudi na osnovnošolske prijatelje, lepo bi bilo skupaj z njimi obujati zanimive spomine.«

Radijska novinarka in moderatorka Monika Tavčar je obiskovala nekdanjo Osnovno šolo Petra Kavčiča, danes Osnovno solo Škofja Loka Mesto. »Bolj kot na dogajanja v razredu in spoznavanja s sošolci se ob misli na prvi šolski dan spomnim na prvi šolski foto utrinek. Zanj je poskrbel Jože Oblak, nekdanji direktor Kina Sora, ki ga slišite tudi na Radiu Sora. Z njegovo najstarejšo hčerko Tino sva bili namreč vseh osem let sošolki in super prijateljici. Preden sem prvič prestopila šolski prag, me je fotografiral pred šolo, spomnim se, da sem imela lase spete v kitki, eno z rdečo, drugo z rožnato pentljo. Še danes se vedno nasmejiva tej fotografiji. Sicer pa imam na osnovno šolo same lepe in super spomine. S sošolci se še vedno kdaj srečamo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 17. julij 2015 / 13:05

Mini gorenjska turneja

Tako je dvojec Maraaya napovedal svoje krajše gostovanje na Gorenjskem, ki ga začenja že to soboto na Bledu, nadaljuje konec naslednjega tedna v Kranju, v tem času pa bosta Raay in Marjetka obiskala š...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / ponedeljek, 2. maj 2016 / 14:00

Prva polnilnica v občini

Šenčur – Tudi občina Šenčur se pridružuje prizadevanjem za trajnostno mobilnost. Ob občinskem prazniku so namreč pri športni dvorani odprli prvo polnilnico za električna vozila. Hkrati so namestili...

Kranj / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:46

V načrtu rekonstrukcija kotlovnice

Podpisana je pogodba o upravljanju kotlovnice Vodovodni stolp v Šorlijevem naselju, ki omogoča aktiviranje postopkov rekonstrukcije kotlovnice in toplovodnega omrežja.

Šenčur / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:44

V PGD Hotemaže ne počivajo

Gasilci PGD Hotemaže so že prvo četrtino letošnjega leta začeli s polno paro.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:41

Upnike bodo poplačali v celoti

Za poplačilo upnikov Šport hotela Pokljuka je iz posebne razdelilne mase na voljo sedemsto tisoč evrov. Osmim upnikom bodo tako terjatve poplačali stoodstotno.

Kultura / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:40

Razstava Konji v galopu

Šmartno – V petek, 22. aprila, so v galeriji zimskega vrta Doma starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah slovesno odprli prvo samostojno likovno razstavo v domu – razstavo Konji v galopu slikarke Dr...