Dolina sladoledarjev
Poletna pot z vzhodnotirolskega Stallersattla na italijansko stran nama je znana že dosti let. Malo pod Cortino d' Ampezzo se začne dolina Cadore v provinci Belluno, in čeprav vedno praviva, da bova raziskala vse kraje na približno petdesetih kilometrih, ki imajo v svojem imenu di Cadore – in teh je ob poti ali pa lučaj stran od nje gotovo deset – se to v petdesetih letih še ni zgodilo. Zagotovo pa je vsakokrat sladoledni postanek v mestu Pieve di Cadore na višini 868 metrov. V dolini Cadore so doma najboljši sladoledarji, ki so si nekdaj služili kruh v Nemčiji in Avstriji. Tradiciji se niso izneverili … Pokušnja je vsakič prima. Ko poliževa sladoled, se odpraviva k domnevni rojstni hiši velikega Tiziana, najboljšega beneškega slikarja 16. stoletja. Tu se vedno znova izkaže, kako spreten zna biti »tizianski turizem«, čeprav imajo v cerkvi na glavnem trgu, kjer stoji mogočen Tizianov spomenik, samo eno mojstrovo sliko, nekaj pa jih je podpisal tudi Cesare Vecellio, ki je bil Tizianov bratranec. Hiša, v kateri naj bi se »sonce med zvezdami« rodilo, tako so namreč pravili Tizianu, je oblegana. Stara kamnita hiša iz 15. stoletja, katere videz so hudo pokvarili leta 1900, ko so ji dodali zunanje stopnišče in balkon. V muzejčku je na ogled nekaj rokopisov, nekaj tiskov in na prodaj so dobre reprodukcije. Tiziano Vecellio, sijajen kolorist, slikar mitoloških in sakralnih motivov, pokrajin in portretov, naj bi ustvaril 646 del. Eno med najbolj izbranimi in po velikosti največje, je oltarna podoba Assunta/Marijino vnebovzetje, visoka 6,9 in široka 3,6 metra, v mogočni gotski baziliki Santa Maria Gloriosa dei Frari v Benetkah. Če se peljemo po Canalu Grande do trga sv. Marka ali obratno, je treba izstopiti na postaji San Toma.
Mineštra s piro in pršutom
Za 6 oseb potrebujemo: 1,5 l vode, 250 g pršuta v kosu, 200 g pire, 200 g narezanega paradižnika, 90 g pekorina, 1 rdeče korenje, 1 steblo zelene z zelenjem, 2 šalotki ali rdečo čebulo, sol, poper, šopek dišavnic po okusu: rožmarin, timijan, žajbelj, peteršilj, meta …
Očiščeno zelenjavo zrežemo na manjše koščke. Sesekljamo zelenin list in naribamo pekorino. V poldrugi liter vode damo pršut in zavremo, dodamo zelenjavo in počasi stresemo v krop še piro. Naj vre dobre pol ure. Nato iz vrele juhe vzamemo pršut in stresemo vanjo še koščke olupljenega paradižnika in dodamo zeliščni šopek. Vre naj še dobrih pet minut. Pršut narežemo na drobne koščke, ki jih vložimo nazaj v mineštro. Ko je pira kuhana, vzamemo iz mineštre dišavni šopek, jo posujemo z nasekljanim listom zelene in sirom. Ponudimo z dobrim kruhom.
Kavna zmrzlina z jogurtom
Za 6 oseb potrebujemo: 300 g močne kave, 200 g grškega jogurta z 10 odstotki maščobe, 150 g akacijevega medu, 150 g sladke smetane, čokoladna kavna zrnca, 1 žlico kave v prahu.
Vse sestavine zmeljemo v mešalniku in vlijemo zmes v nizko porcelanasto skledo. V nekaj urah bo zmrzlina pripravljena. Če jo razdelimo na porcije v primernih kozarcih ali skledicah, jih po vrhu posujemo s čokoladnimi kavnimi zrni.
Pa dober tek!