Ministrstvo za finance predlaga, da bi tudi po poteku dveletnega prehodnega obdobja zavezanci poleg davčne blagajne (na sliki) lahko uporabljali tudi vezano knjigo računov. / Foto: Gorazd Kavčič

Vezana knjiga še v uporabi

Prejšnji teden se je končala javna razprava o spremembah zakona o davčnem potrjevanju računov, ki so jih pripravili na ministrstvu za finance. Če bosta s predlogom soglašala tudi vlada in državni zbor, bo uporaba vezane knjige računov možna tudi po koncu dveletnega prehodnega obdobja.

Po podatkih finančne uprave je lani elektronsko napravo za izdajo računov in hkrati tudi vezano knjigo računov uporabljalo 17.663 zavezancev za davčno potrjevanje računov ali približno tretjina vseh, izključno vezano knjigo računov pa 11.435 zavezancev ali 22 odstotkov vseh.

Kranj – Veljavni zakon o davčnem potrjevanju računov je z lanskim drugim januarjem pri gotovinskem poslovanju predpisal obvezno izdajanje in davčno potrjevanje računov. Zakon je določil dveletno prehodno obdobje, po katerem se davčni zavezanci do 31. decembra letos lahko vključijo v sistem davčnega potrjevanja računov tudi brez uporabe elektronske naprave za izdajanje računov, torej le z uporabo vezane knjige računov, vendar morajo potlej podatke o izdanih računih v desetih delovnih dneh od dneva izdaje po elektronski poti poslati davčnemu organu. Na območjih, kjer ni možno dostopati do svetovnega spleta, je obvezna uporaba vezane knjige računov in naknadna davčna potrditev računov v desetih delovnih dneh od dneva izdaje računov. Da ni možno vzpostaviti elektronske povezave, bi morali zavezanci dokazovati s potrdilom agencije za telekomunikacijska omrežja in storitve; v prehodnem obdobju, do 31. decembra letos, pa postopke lahko izvajajo tudi brez potrdila agencije.

Na ministrstvu za finance predlagajo spremembe zakona, ki zavezancem pri gotovinskem poslovanju omogočajo trajno uporabo vezane knjige računov za izdajanje in davčno potrjevanje računov, pri tem pa jim za uporabo na območjih, kjer ni možna elektronska povezava s spletom, ne bo treba tega dokazovati s potrdilom agencije. Po predlaganem zakonu bodo za naknadno potrditev računov iz vezane knjige računov imeli več časa, do desetega dne v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem je bil izdan račun, imetnikom tako izdanih računov pa bi rok za spletno preverjanje, ali je bil račun davčno potrjen ali ne, podaljšali s trideset na šestdeset dni od dneva izdaje računa.

Na ministrstvu poudarjajo, da je uporaba računov iz vezane knjige računov namenjena predvsem manjšim zavezancem, ki jim nakup elektronske naprave za izdajanje davčno potrjenih računov predstavlja večje finančno breme, zavezancem, ki pri poslovanju izdajo bolj malo gotovinskih računov, in tistim, ki poslujejo na območjih brez dostopa do svetovnega spleta ali pri terenskem delu izdajajo račune na različnih lokacijah. S spremembami zakona jim želijo administrativno poenostaviti postopke davčnega potrjevanja računov, hkrati pa ohraniti, da jih postopki potrjevanja računov finančno preveč ne obremenjujejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 21. avgust 2007 / 07:00

Erik ob modrostni zob

Na vaterpolskem turnirju v Kranju je selektor Željko Tonković dal priložnost mlajšim reprezentantom, saj so bili starejši in izkušenejši večina poškodovani ali bolni.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:21

Boštjan Glavič pričakovano novi šef gorenjske policije

Dosedanji začasni direktor Policijske uprave Kranj Boštjan Glavič je v torek vodenje gorenjske policije prevzel za nedoločen čas.

GG Plus / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:20

Nabirala zvončke in padla globoko v kanjon Kokre

Kranjčanka Nevenka Lužar, dekliško Šmid, je pred petdesetimi leti padla petindvajset metrov globoko v kanjon Kokre – in preživela. Svoje sreče v nesreči, svojega drugega rojstva se še danes spominja....

GG Plus / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:17

Čas je, da začnemo sprejemati različnost

Jurij Marussig je učitelj fizike, tehnike, je pesnik, pisatelj, v zadnjih letih pa se je najbolj posvetil inkluzivni pedagogiki, delu z otroki s posebnimi potrebami. »Da bo inkluzija lahko v polnosti...

Kamnik / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:15

Z ognjem do sprememb

Cipra Slovenija je z letošnjo akcijo Ogenj v Alpah, ki so jo prejšnjo soboto pripravili na Mali planini, poudarila problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudila uporabo javnega potniškega prometa.

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:03

Ni leta brez naravne ujme

Na gospodarjenje z gozdovi v gozdnogospodarski enoti Škofja Loka zelo vplivajo naravne ujme. V minulem desetletju so sanitarne sečnje predstavljale kar šestinštirideset odstotkov celotnega poseka.