Otroški dodatki za najvišja razreda
Prihodnje leto bodo ponovno uvedeni otroški dodatki v sedmem in osmem dohodkovnem razredu.
Kranj – Na podlagi izhodišč za pripravo sprememb proračuna za leto 2018 se bodo varčevalni ukrepi, ki jih je leta 2012 uvedel zakon o uravnoteženju javnih financ (ZUJF), končali tudi na področju otroških dodatkov. To pomeni, da se vnovič uvajajo otroški dodatki v 7. in 8. dohodkovnem razredu. Otroške dodatke bo predvidoma prejelo dodatnih 45.000 otrok. Trenutno ta dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka prejema 249.000 otrok, povprečna višina pa znaša 76 evrov na otroka.
Višina otroškega dodatka se sicer določi glede na uvrstitev družine v dohodkovni razred, ki je določen v odstotku od povprečne mesečne plače vseh zaposlenih v Sloveniji za koledarsko leto pred vložitvijo zahteve. Primer otroških dodatkov v ponovno uvedenih 7. in 8. dogodkovnem razredu: če imata starša enega otroka in skupaj zaslužita med 1998 in 2534 evri, se uvrstita v 7. dohodkovni razred, če skupaj zaslužita med 2534 in 3060 evri, pa v 8. dohodkovni razred. V prvem primeru za otroka prejmeta 28,83, v drugem pa 22,88 evra.
Ministrstvo za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti navaja, da so za izboljšanje dohodkovnega položaja družin sprejeli več ukrepov. V letu 2017 se je višina otroškega dodatka za vse otroke v 5. in 6. dohodkovnem razredu vrnila na raven pred uveljavitvijo varčevalnih ukrepov. Razširil se je tudi krog upravičenih otrok do subvencije malice in kosila. Z uveljavitvijo sprememb zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev se otroški dodatek kot dohodek pri naslednjih pravicah in subvencijah ne všteva v celoti, temveč zmanjšan za petino višine. V prihodnjem letu pa bodo očetje upravičeni tudi do skupno 30 dni očetovskega dopusta z očetovskim nadomestilom.