Umetniki na Goršetovem domu
Jutri, 5. avgusta, ob 10. uri bo v Mladinskem centru na Rebrci / v Rechbergu pri Železni Kapli zaključek drugega Tedna mladih umetnikov. Njihova dela si bo mogoče ogledati na posebni razstavi. V nedeljo, 6. avgusta, pa bo pohod na Obir v spomin na Valentina Polanška in Hermana Velika. Srečanje na vrhu bo ob 11. uri. Po vrnitvi z vrha bo pri Kovaču na Obirskem družabno srečanje.
Preteklo soboto so na Vrbnikovi domačiji v Svečah / Suetschachu v Rožu na Koroškem, ki jo je kupil slovenski kipar France Gorše in je leta 1973 v njej uredil atelje in galerijo, sklenili 36. Slikarski teden. Z veliko truda in zanesenjaštva ga vsa leta organizira sveško Slovensko prosvetno društvo Kočna. Letos je v Svečah in okolici od nedelje, 23. julija, naprej ustvarjalo šest umetnikov iz Slovenije, Avstrije in Italije. Iz Slovenije sta bila v Svečah slikarja Simona Čudovan in Mitja Ficko. Iz Avstrije so en teden v sveškem gostoljubju uživali slikarja in grafika Franz Yang Močnik in Elke Maier ter kipar Georg Planer, iz Italije pa slikar Alberto Storari. Predsednica domače Kočne Alenka Weber je na zaključku slikarskega tedna povedala, da so Sveče znova povezale tri dežele med Trstom, Ljubljano in Dunajem. Za udeleženci je zelo intenziven teden, o čemer priča razstava v tem času ustvarjenih del v Goršetovi galeriji. Tako kot pretekla leta tudi letos slikarski teden ni bil zgolj slikanje in kiparjenje, ampak so bili še posebej večeri obogateni z družabnimi in glasbenimi dogodki. Organizirana je bila tudi ustvarjalna delavnica za mlade in starejše o barvanju tekstila z naravnimi pigmenti. Delavnico je vodila modna in tekstilna oblikovalka Timna Weber. Zaključka slikarskega tedna so se udeležili številni ustvarjalci in oboževalci umetnosti. Med njimi sta bila tudi županja domače občine Bistrica v Rožu Sonnya Feinig in nekdanji smučarski skakalec, kasneje pa znani koroški zdravnik dr. Karl Schnabl, rojen v Zahomcu, ki je zmagal v skokih na veliki skakalnici na olimpijadi leta 1976 v Innsbrucku. Sedaj živi v bližini Celovca.
Galerija Franceta Goršeta, ki je bil rojen leta 1897 v okolici Sodražice, umrl pa je leta 1986 na Golniku, je nekaj posebnega. Zanjo po kiparjevi smrti skrbi sveško kulturno društvo Kočna, posebnost pa so doprsni kipi najbolj znanih koroških Slovencev, ki jih je večinoma oblikoval pokojni kipar Gorše. Kot zadnjega so na ugledno mesto postavili doprsje domačina Valentina Inzka. Njegov sin Valentin je znani avstrijski diplomat in predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev, hčerka Alenka pa je predsednica kulturnega društva Kočna.