
V gorah premišljeno in previdno
Nevarnosti v gorah je veliko, so pa mnoge predvidljive in njihovo prepoznavanje planincu lahko reši življenje, opozarjajo policisti.
Kranj – Poletna planinska sezona je na vrhuncu, kar se zlasti ob koncih tedna vidi po obljudenosti gora, žal pa tudi po povečanem številu gorskih nesreč. Glede na izkušnje iz preteklih nekaj koncev tedna, ko se je zgodilo največ nesreč v gorah, tudi policisti pozivajo k premišljenim odločitvam in k previdnosti. Najbolj pogosto so se planinci znašli v težavah zaradi zdrsov, padcev, padajočega kamenja in tudi različnih bolezenskih stanj. Pri plezanju so se lomili oprimki, pohodniki so ostajali ujeti v razbesnelih nevihtah in jih je bilo treba reševati, ker niso bili več zmožni vrnitve v dolino. Nekateri so zaradi nepoznavanja terena zašli s poti ali pa ture niso prilagodili svojim zmožnostim ...
Vsem, ki se bodo zadrževali v gorah, torej policisti sporočajo, naj premislijo, kakšno doživetje si želijo, in da naj se na turo v izogib tveganjem ustrezno pripravijo. Da vsi niso ustrezno pripravljeni, so pred kratkim policisti gorske policijske enote ugotavljali, ko so na območju Tržiča in Žirovnice preverjali, kako so planinci in pohodniki pripravljeni na varno gibanje v gorah in ali upoštevajo pravila. Zaradi dežja so zjutraj preverili več planinskih izhodišč in na Valvazorjevem domu pod Stolom dva planinca opozorili na neprimerno obutev in oblačila. Planinca sta se v dežju in megli odpravila na Stol, oblečena sta bila v kratke hlače in nizke pohodne čevlje, kar je vse zelo neprimerno in tvegano, so poudarili na Policijski upravi Kranj.
Nevarnosti v gorah je veliko, so pa mnoge predvidljive in njihovo prepoznavanje planincu lahko reši življenje. Zato vzpon načrtujte vnaprej in ga prilagodite svojim psihofizičnim zmožnostim. Ob tem se je treba zavedati, da nižjih hribov in vzpetin ne gre primerjati z visokogorjem, ker višje, ko gremo, bolj pripravljeni in opremljeni moramo biti. Če ugotovimo, da smo precenili svoje sposobnosti, raje pravočasno odnehajmo, saj je osvojitev vrha šele polovica poti – vrniti se bo treba še v dolino. Vzponov ne začenjamo, če je vreme že slabo, pa tudi sicer računajmo, da je vreme v gorah zelo spremenljivo in da lahko zato hitro pride do vremenskih preobratov s plohami in z nevihtami s strelami. V gore se je treba poleti odpraviti dovolj zgodaj, ko še ni prevroče, in z ustrezno opremo in pohodno obutvijo. Uporabljamo označene poti, ne uživajmo alkohola, zelo priporočljivo je vpisovanje v knjige obiskov v gorskih kočah in vrhovih, kar gorskim reševalcem olajša in pospeši iskanje, če morebiti zaidete v težave.
Tudi v nesreči v gorskem svetu je treba v prvi vrsti ohraniti trezno glavo, ostati miren in priseben, predvsem pa čim prej poklicati na številko 112 ali 113. Za obiskovalce gora velja, naj ne mahajo helikopterju, če niso v nevarnosti.