
V Snoviku tudi knajpajo
Kneippova metoda zdravljenja ali knajpanje ima na Kamniškem že dolgo tradicijo, saj je bil ob koncu 19. stoletja po tem znan Kamniški Kurhaus, zdaj pa knajpanje svojim obiskovalcem želijo približati tudi v Termah Snovik.
Snovik – »Zgodbo o knajpanju v Snoviku vsaj v mislih peljemo že dlje časa, dokončno spodbudo pa smo dobili v lanskoletnem razpisu ministrstva za gospodarstvo za pospeševanje novih turističnih produktov, kjer smo bili uspešni, tako da smo se letos stvari lotili zares. S knajpanjem želimo podaljšati sezono in napolniti naše izvensezonske mesece spomladi in jeseni,« nam je začetke projekta Kneippanje v Termah Snovik predstavila direktorica Term Snovik Petra Zlatoper, ki se je v Nemčiji (kjer je knajpanje zaradi Sebastiana Kneippa sploh zelo razvito) že udeležila izobraževanja. Na razpisu ministrstva so za dvoletni projekt prejeli okoli 97 tisoč evrov.
Uredili bosonogo pot
»Knajpanje je v prvi vrsti namenjeno preventivi in kot takega ga bomo tudi vpeljali v našo ponudbo. Sledili bomo vsem petim stebrom te metode, in sicer: zdravljenje z vodo oz. hidroterapije, za katere se že usposablja naša fizioterapevtka, zelišča, ki jih že gojimo na našem zeliščno-zelenjavnem vrtu, in njihova uporaba v prehrani, zdrava prehrana, ki jo v naši restavraciji uvajamo s sodelovanjem z lokalnimi pridelovalci, gibanje ter zdrav življenjski slog, v sklopu katerega smo v termah začeli z vadbami joge na prostem,« našteje direktorica.
V sklopu četrtega stebra (gibanje) so te dni ob osrednjem termalnem objektu uredili ter za svoje obiskovalce odprli bosonogo pot za boso hojo po sedmih različnih podlagah: mivki, drobnem pesku, večjih kamnih, storžih, vejah, sekancih. Do konca projekta bodo uredili še daljšo bosonogo pot po že obstoječi Snovičkovi poti.
Kamnik nekdaj že tesno povezan s knajpanjem
Z novo ponudbo želijo Terme Snovik približati predvsem nemško govorečemu trgu pa tudi domačinom, saj je bilo knajpanje na Kamniškem in širše nekdaj že močno priljubljeno. Konec 19. stoletja ga je v svoj Kurhaus na sotočju Nevljice in Kamniške Bistrice v Kamniku namreč vpeljal Alojz Prašnikar in Kamnik se je takrat po številu turistov iz vse Avstro-Ogrske in priljubljenosti uvrščal ob bok Bledu, kjer je deloval Arnold Rikli.
Ker je privržencev te zdravstvene metode še vedno zelo veliko, je v ustanavljanju Kneipp društvo Kamnik, ki bo šele tretje tovrstno društvo pri nas (poleg Maribora in Vrhnike) in kamor vabijo vse, ki jih zanimajo Kneippove metode zdravljenja.