Omejitve za okrasna drevesca in mahove
Vsako domače okrasno drevesce mora biti na tržišču označeno z rdečo nalepko.
Da bi ljudje lahko čim dlje uživali v zelenem okrasju, jim gozdarji svetujejo, da okrasna drevesca postavijo v stojala, ki jih lahko napolnijo z vodo. Ko bodo prazniki mimo in bodo odslužila svojemu namenu, naj jih razrežejo in odložijo v zabojnike za organske odpadke ali pa sežgejo v kuriščih.
Kranj, Bled – Približujejo se praznični dnevi in s tem tudi čas okraševanja. Čeprav sodobni čas prinaša tudi nove, drugačne okraske, pri okraševanju še vedno ostajajo nepogrešljiva okrasna drevesca. Zadnja leta je kljub bogati ponudbi umetnih novoletnih jelk vedno več povpraševanja po naravnem zelenem prazničnem okrasju, vendar bolj po tujih okrasnih drevescih kot po domačih, ugotavljajo v Zavodu za gozdove Slovenije in dodajajo, da je bilo lani po njihovi oceni decembra na trgu okoli dvajset tisoč domačih okrasnih drevesc. V zavodu tudi letos spodbujajo okraševanje z domačimi drevesci, pri tem pa se zavzemajo za to, da bi pridobivanje drevesc potekalo v skladu z gozdarskimi predpisi. Lastnikom gozdov svetujejo, da sekajo drevesca (večinoma smrečice) na zaraščajočih kmetijskih površinah, pod daljnovodi in povsod tam, kjer s tem ne povzročijo gozdu nobene škode. Za posek v gozdu morajo od zavoda pridobiti odločbo, ki določa tudi usmeritve in pogoje za neškodljiv način pridobivanja drevesc. Vsa drevesca, ki se pojavljajo na trgu, morajo biti označena s plombo v obliki nalepke, ki je letos rdeče barve in na kateri je poleg letnice 2013 in oznake zavoda tudi napis Darilo gozda vašemu domu. Lastniki gozdov lahko dobijo v zavodu do 25 nalepk brezplačno, za vsako nadaljnjo pa morajo plačati 27 centov.
Omejitve veljajo tudi za nabiranje maha, ki ga ljudje v božičnem času bolj kot za okraševanje uporabljajo za postavitev jaslic. V zavodu za gozdove opozarjajo, da je na isti površini dovoljeno odvzeti največ petino mahu.