Cartanje v kadi (1)
Kopeli z dodatkom pravilno izbranih zelišč in eteričnih olj le-teh so v zimskih večerih prava izbira.
Prava izbira so zato, ker nam ogrejejo prezeble kosti in zmehčajo od mraza izsušeno kožo. A ne le zato! Blagodejno namreč delujejo tako na dušo in telo, ki sta v mrzlih zimskih dneh še kako potrebna »cartanja«, sicer se nas kaj hitro polastijo zimska depresija, otožnost, utrujenost, poruši se zaščitna sposobnost naše kože in sluznic, podre se celoten imunski sistem telesa … Glede na zelišča, ki jih izberemo, kopeli delujejo poživljajoče ali pomirjajoče oz. sproščujoče. No, med drugim lahko pripomorejo tudi k bolj jasnim in bolj ljubečim mislim, nas popeljejo v sladek sen, preženejo bolečine, krepijo dihalni sistem, srce, krvni obtok …
Pomirjajoče in poživljajoče
Pomirjevalna zelišča, ki učinkovito delujejo tako v čaju kot v kopeli, so denimo sivka, kamilica, hmelj, dobra misel, pasijonka, baldrijan, melisa, vrtnica, če omenimo tiste, ki so na samem vrhu uporabe. Če ste sicer sproščeni, morebiti celo preveč, pa bi radi poživili svoje telo in duha, si omislite kopeli z dodatkom poživljajočih zelišč, ki vsebujejo timijan, rožmarin, žajbelj, evkalipt, poprovo ali kakšno drugo meto, grenivko, limono in citruse nasploh.
Sivkina
Sivkini cvetovi so zaradi omamnega vonja, ki že sam po sebi prinaša mir v dušo, ter sproščujočega in pomirjujočega učinka primerni predvsem za sprostilne kopeli, predvsem pri nemiru, živčnih težavah in motnjah uspavanja, tudi pri najmlajših. Za kopel uporabimo 150 gramov svežih ali posušenih cvetov sivke. Namočimo jih v liter vrele vode in pustimo stati 20 minut. Dobljeni poparek dodamo kopeli, najbolje, da s cvetovi vred. Sivkina kopel nas bo dodobra sprostila, nam pomirila čute in v nas okrepila občutek ugodja.
»Dobromiselna«
Kopel z dodatkom dobre misli oz. origana pripravimo tako, da 100 gramov posušenega cvetočega zelišča prelijemo s pol litra vrele vode in pokrito pustimo 15 do 20 minut. Izvleček nato dodamo vodi za kopanje. »Dobromiselna« kopel pomirjujoče vpliva na živce in kožo in je primerna tudi za otroke in starejše osebe. Za kopel lahko uporabimo tudi eterično olje navadne dobre misli.
Hmeljeva
Pomirjevalni učinek hmelja so poznali že v srednjem veku, danes pa je znanstveno dokazano, da deluje blago pomirjevalno in lajša motnje spanca, notranji nemir in napetost, občutek strahu, motnje v koncentraciji in razdražljivost. Ti podatki kar sami kličejo po hmelju, najsi bo v čaju ali kopeli. Slednjo pripravimo tako, da 250 gramov hmelja prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati 20 minut. Prevretek skupaj s hmeljem zlijemo v kopel. Po kopeli bomo prijetno sproščeni in pripravljeni na sladek spanec.
Cvetlična
Še bolj kot samostojne se pogosto izkažejo kombinira-ne zeliščne kopeli, kjer je učinek delovanja navadno še večji. Za konec se okopajmo še v eni od teh. Po 3 žlice posušenih kamiličnih, vrtničnih in sivkinih cvetov zavijemo v vrečko iz muslina ali pravega lanenega platna, ga prevežemo in položimo v kad, medtem ko vanjo natankamo vodo. V kopel se zleknemo za 20 minut. Da bo ugodje še večje, med namakanjem srkamo skodelico čaja iz kamilic, sivke in vrtnic.
Zeliščne kopeli so eden izmed najprijetnejših in najenostavnejših načinov umiritve in sprostitve. Najbrž ni potrebno poudarjati, da se bomo najbolje, najceneje pa tudi najbolj naravno sprostili kar v domači kopalnici. Zakaj bi po sprostitev hodili v glasne in polne spa centre … Prihodnjič bomo v kad natrosili nekaj mete, rožmarina in drugih rastlin, ki nas bodo pošteno prekrvavile in dvignile – tako naše brezvoljno in utrujeno telo kot naše razpoloženje.