Andrej Šifrer se rad spominja časov, ko je bil »mlad in neumen«. / Foto: Gorazd Kavčič

Praznik športa in norosti

Minuli konec tedna sta skupno stoletnico praznovala Kolesarski klub Kranj in Andrej Šifrer, saj letos mineva šest desetletij od ustanovitve kluba in štiri desetletja, odkar je izšla prva Šifrerjeva plošča Zoboblues.

Ko praznujejo športniki, je jasno, da želijo ob sebi navijače. Kljub počitniškemu času in vročini so ti prišli na sobotno dirko, tako imenovani nočni kriterij, nato pa v nedeljo jubilej slavili še ob dirkah Po ulicah Kranja in Veliki nagradi Kranja – Memorialu Filipa Majcna. Prav tako je bilo praznično in bo še do tega petka v avli kranjske občine, kjer je na ogled jubilejna razstava, ki jo je kranjski kolesarski klub pripravi s pomočjo Gorenjskega muzeja, zlasti Alenke Pipan.

Pri pripravi razstave je bila aktivna tudi Maša Zevnik, poslovna sekretarka Kolesarskega kluba Kranj, ki je bila tudi pobudnica, da klub, ki ima svoj sedež v Stražišču, in domači glasbenik Andrej Šifrer na vrhuncu letošnjega vročega poletja pripravita skupno praznovanje. Andrej Šifrer je namreč pred štiridesetimi leti izdal svojo prvo malo ploščo Zoboblues, s katero je osvojil slovenska srca.

Tako kot kranjski kolesarji, ki so ime Kranja ponesli po Sloveniji in tujini, je eden izmed velikih promotorjev gorenjske prestolnice tudi Andrej Šifrer, ki je dogajanje v zadnjih štirih desetletjih na kratko povzel z zgovornim naslovom koncerta – 40 let norosti.

In medtem ko je v soboto zvečer na odru na Slovenskem trgu zapel številne ponarodele pesmi, ob katerih je imel veliko pomoč tudi med poslušalci pod odrom, so se mu na odru pridružili tudi prijatelji. Prišel je Dave Cooke pa John Harwood Bee, zlasti pa je navdušil ameriški bluesovski zvezdnik Eugene »Hideaway« Bridges, ki je s Šifrerjem zapel Zobolues v slovenščini ter predstavil tudi nekaj drugih uspešnic. Koncert je spremljala vse bolj uveljavljena kranjska skupina Mali oglasi. Veliko navdušenje zbranih je Andrej Šifrer požel, ko je pokazal svojo sliko izpred štiridesetih let. »Takrat sem bil mlad in neumen. Sedaj sem mlad in pameten,« je povedal Andrej ter napovedal nov album, ki naj bi ga izdal jeseni. Ena od pesmi na njem bo tudi Ljubi naglas, ki smo jo prav tako slišali na sobotnem jubilejnem koncertu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 20. maj 2022 / 07:17

Žirovska Alpina prešla v roke Čehov

Nova lastnica Alpine je postala družba K&H, del mednarodne skupine Franco. Obljublja razvoj podjetja, krepitev blagovne znamke ter ohranitev delovnih mest.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 22:57

Fotografski poet krajine pod Blegošem

V galeriji Snovanj to pot odpiramo priložnostno razstavo krajinskih fotografij arhitekta, fotografa in filmskega scenografa Toneta Mlakarja (1921–2020). Rodil se je v Žireh, živel največ v Škofji Loki...

GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 22:54

Drugi dom radovljiških športnikov

Letos mineva sto let, odkar so člani radov­ljiškega sokolskega društva v središču Radovljice slovesno odprli novi Telovadni dom. Aleks Čebulj, starosta radovljiškega športa, je ob tej priložnosti izda...

Zanimivosti / ponedeljek, 1. november 2021 / 18:36

Varne ceste

Marljivi cestni delavci vseskozi skrbijo za dobro označene ter s tem za prometne udeležence varne cestne površine. Premalokrat se zavedamo pomembnosti njihovega dela, pa najsi gre za standardne obn...

GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 18:34

Gospodarji in služinčad

Ostali smo pri zgodbi, ko je hlapec namerno naredil domači hčeri otroka.

GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 18:34

Kolajne na poletnih olimpijskih igrah

Aktivnost, ki Slovence združuje, je šport. Vsi se veselimo uspehov, ki ime Slovenije ponesejo po širnem svetu. Prvo slovensko olimpijsko medaljo so iz Barcelone leta 1992 prinesli Gorenjci.