Slovensko potico naj bi zaščitili

Potico naj bi zaščitili kot zajamčeno tradicionalno posebnost.

Kranj – Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije in Sekcija živilskih dejavnosti pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naslovile vlogo za zaščito Slovenske potice kot zajamčene tradicionalne zaščite, s čimer ne bi omejili geografske izdelave potice, ampak zaščitili recepturo, način izdelave ali tradicionalne surovine. Zbornice predlagajo zaščito Slovenske potice s petimi najbolj značilnimi nadevi, in sicer orehovo, orehovo z rozinami, rozinovo, pehtranovo in pehtranovo potico s skuto, pogoj je peka potice v posebnem pekaču, tako imenovanem potičniku. Potičnik ima ravno dno, je okrogle, rahlo konusne oblike, obodna stena je gladka ali rebrasta, v sredini pa je prirezan stožec, ki omogoča izdelavo potice v obliki kroga ali kolača s sredinsko luknjo. Vsi, ki bodo želeli izdelovati potico pod zaščitenim imenom Slovenska potica, bodo za to morali pridobiti certifikat pri neodvisnih certifikatskih organih, ostali pa bodo za svoje izdelke še naprej lahko uporabljali imena, kot so na primer potica, orehova potica, pehtranova potica ... Ministrstvo je specifikacijo izdelave Slovenske potice objavilo na svoji spletni strani, morebitne pripombe na specifikacijo pa bo po navadni in elektronski pošti sprejemalo do 10. avgusta.

Pri Evropski komisiji je zdaj zaščitenih že 23 slovenskih kmetijskih pridelkov in živil, med njimi so kot zajamčena tradicionalna posebnost zaščiteni Idrijski žlikrofi, Belokranjska pogača in Prekmurska gibanica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Borovci so se naselili v hiši

Skupina enajstih odraslih ljudi z motnjami v razvoju, doslej varovancev Centra za delo, varstvo in usposabljanje Matevža Langusa v Radovljici, se je vselilo v Borovo hišo pod Oblo gorico.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Na Pomurskem sejmu tudi ocenjevanje medu

Gornja Radgona - Na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni so v okviru priprav na kmetijsko živilski sejem po večletnem premoru spet pripravili ocenjevanje medu. Ocenjevanje se je zače...

Zanimivosti / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Plezalna stena sredi mesta

Kamnik - Člani Alpinističnega odseka Kamnik so v nedeljo na trgu ob kavarni Veronika postavili plezalno steno za športno plezanje, namenjeno najmlajšim. »Steno smo postavili ob l...

Gospodarstvo / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Oslabitve močno oklestile dobiček

UniCredit Banka Slovenije je v letošnjem prvem polletju dosegla 2,5 milijona evrov čistega dobička, lani v enakem obdobju 8,7 milijona.

Kronika / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Vozniki so pihali osem ur

Pri Sebenjah se je huje ponesrečil motorist, ki je nameraval ubežati policijski patrulji, ki je sodelovala v akciji Promil.

Slovenija / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Opozorili na promet v Alpah

Organizacija Cipra Slovenija je tudi letos pripravila akcijo Ogenj v Alpah, pri čemer so letos izpostavili problem prometa.