Za čez praznike
Tri knjižne novosti iz zbirke Moderni klasiki, dolgo pričakovani novi roman Bernharda Schlinka in še kaj ...
Praznični dnevi so za mnoge, ki vas naporni delovni teden prikrajšuje za več prebranih knjižnih strani, najboljši čas za branje. Pri Založbi Mladinska knjiga so pred nedavnim predstavili pet novih romanov, med njimi tri iz zbirke Moderni klasiki. Eden največjih klasikov poljske literature 20. stoletja je Witold Gombrowicz (1904-1969), Kozmos pa bržkone zadnje od njegovih pomembnejših del, ki je še manjkalo v našem prevodnem opusu. Na videz preprosta zgodba o študentu, ki v Zakopanih preživlja počitnice, se na koncu sprevrže v pravo srhljivko. Glavni junak prvoosebno raziskuje in spoznava neko nevidno silo iz kozmosa, ki na neki način ureja svet in odnose v njem. Z njegovim odkrivanjem smiselnih povezav prehaja v poskus lastnega vplivanja na dogodke. To je roman o iskanju rešitev za posameznika, ki je ujet v družbo. Glavni junak jo najde v ritualu, mogoče tudi v samozadovoljitvi.
Naslov Rdeče, romana nemškega pisatelja Uweja Timma, je večpomenski. Rdeče pomeni žensko, revolucijo, kri … Jazzovski kritik in pogrebni govornik Thomas Linde v zadnjih prebliskih pred smrtjo, potem ko ga je na cesti zbil avto, obnavlja zgodbo svojega ljubezenskega razmerja z 21 let mlajšo svetlobno oblikovalko Iris, hkrati pa odkriva usodo ravnokar preminulega prijatelja, aktivista iz študentskega gibanja leta 1968. Zgodba se odvija v živalskem vrtu, kamor hodita prešuštnika opravljat svoje obrede. Ona je sposobna sodobna podjetnica, ki v njem vidi zasebnega učitelja filozofije, njega pa razmerje vrača v študentska gibanja v šestdesetih in obračun s takratno revolucionarno generacijo, z njenimi ideali in zmotami, sanjami in porazi.
Roman Vodnik enega največjih klasikov indijske književnosti R. K. Narayana (1906-2001) je avtor napisal konec petdesetih let v angleščini in je nedvomno njegovo najbolj znano prozno delo. Roman se začne lahkotno, a se nadaljuje precej bolj usodno. Po hinduistični filozofiji spoznanje resnice pride po obdobju iluzije in prav to se zgodi glavnemu junaku romana Raju, vodniku ljudi po svojem mestu, ki se zaljubi v poročeno žensko Rosie in si s tem precej zaplete življenje, saj konča celo v zaporu. Tam postane duhovni vodnik.
Prvi roman leta 2001 v zbirki Moderni klasiki z naslovom Bralec nemškega avtorja Bernharda Schlinka je zagotovo eno najbolj branih prevodnih del zadnjih let pri nas. Na roman Vrnitev domov, ki je tretje njegovo delo v slovenščini (še zbirka kratkih zgodb Ljubezenski pobegi), so Nemci čakali 10 let, avtor pa v njem obravnava podobno tematiko kot pred desetletjem v Bralcu. Osrednja tema romana je vprašanje krivde v 2. svetovni vojni in koliko le-ta lahko in mora vplivati na dogodke in medčloveške odnose po njej. Glavni junak Peter kot prvoosebni pripovedovalec romana in kot otrok počitnice preživlja pri starih starših v Švici, kjer najde rokopis o vrnitvi nemškega vojaka iz Sibirije. Ko ta namreč pride domov, ga na vratih njegovega stanovanja ob njegovi ženi pričakata moški in otrok. Peter išče zaključek te zgodbe in konec je presenetljiv.
Zadnja praznična bralna pobuda je roman Williama Sutcliffa Si izkušen?. Glavni junak Dave se pri rosnih devetnajstih leto pred začetkom študija s prijateljevo punco odpravi v Indijo. Prepričan je, da ne bo zapadel predsodkom o obljubljeni deželi, za kar so Indijo razglašali hipiji …, pravzaprav je šel, da bi se dokončno zapletel z dekletom. Ko se nič od tega ne zgodi, šele počasi začne postajati pravi popotnik … Ob vrnitvi v domovino šele ugotovi, da iz Indije prinaša točno tisto, po kar je šel. Novo osebnost.