Peter Svetina in Matija Zadrgal

Ne želimo postati tovarna

Dve leti po ustanovitvi zavoda za socialno podjetništvo na podeželju Grunt na kmetiji Zadrgal v Komendi širijo svoje prostore. Začrtana smer je prava, načrtov pa še precej, pravijo.

Komenda – Na kmetiji Zadrgal v Komendi so ravno v teh poletnih dneh sredi gradbenih del, s katerimi bodo zagotovili več kot sto kvadratnih metrov novih prostorov. Večina bo namenjena predelavi mleka, kar je njihova glavna panoga. Njihov največji odjemalec je Kmetijska zadruga Cerklje. »Večina našega mleka konča v Italiji, kjer je tako kot slovensko mleko nasploh cenjeno zaradi svoje izjemne kvalitete,« pravi gospodar Matija Zadrgal.

V hlevu imajo med 115 in 125 glav živine, od tega okoli 65 krav molznic. Z novimi prostori računajo, da bodo uspeli predelati okoli petsto litrov mleka na dan. Ker pa na kmetiji deluje tudi zavod za socialno podjetništvo na podeželju Grunt, ki je investitor gradnje, bodo prostori zasnovani tako, da bo tudi pet zaposlenih invalidov lahko aktivno sodelovalo pri procesu.

»Z novimi prostori bomo lahko zadostili potrebam trga in povečali proizvodnjo. Procesov sicer ne bomo avtomatizirali, saj nam je v interesu, da zaposleni aktivno sodelujejo pri delu, ne pa zgolj spremljajo digitalizirano proizvodnjo,« pravi Peter Svetina, strokovni direktor Grunta, ki so ga zgolj z lastnimi sredstvi na kmetiji vzpostavili pred dvema letoma.

»Gre za zaposlitveni center za zaposlovanje najtežje zaposljivih invalidov – in to na podeželju. Inovativnost Grunta je v tem, da sva se združila kmet in strokovni delavec na tem področju,« razlaga Svetina, sicer specialni pedagog in strokovnjak s področja usposabljanja in zaposlovanja invalidov. Temu pritrjuje tudi Zadrgal: »Na kmetiji smo iskali neko dopolnilno dejavnost, saj nismo želeli biti odvisni le od lastne surovine, in ko je Peter predstavil to možnost, smo se odločili, da poskusimo. Danes bi se gotovo še enkrat odločili za ta korak, čeprav predvsem na začetku ni šlo vse gladko,« dodaja gospodar. Oba sogovornika pa poudarjata predvsem pomen medsebojnega zaupanja. »Pri naju beseda nekaj velja. Kar se dogovoriva, tudi drži!«

Princip delovanja Grunta je preprost. Od kmetije odkupi surovine, jih predela in proda končnemu uporabniku. Zaposleni so z delom na kmetiji zadovoljni, v zavodu pa upoštevajo njihove omejitve. »Delo je individualizirano, vsak opravlja takšno, ki je zanj primerno, in ob tem upoštevamo njihove omejitve. Z zaposlovanjem ljudi iz lokalnega okolja jim zagotavljamo boljšo vključenost v družbo in okolje, kjer se varno počutijo. Razmišljamo dolgoročno in ustvarjamo trajna in kakovostna delovna mesta,« pravi Svetina.

Prav dolgoročna vizija pa je pomembna tudi pri vodenju uspešne komendske kmetije. Matija Zadrgala bo na mestu gospodarja sčasoma nasledil sin Simon, ki je sicer že zaposlen na kmetiji. »Vedno gledamo dolgoročno, če ne bi imeli rešenega nasledstva, se v to gotovo ne bi spuščali. Že sedaj se trudim, da čim prej vodenje prepustim mlajšim rodovom, sam pa bom seveda na kmetiji delal še naprej,« pravi Matija Zadrgal.

Sogovornika imata načrtov še precej. Z novimi prostori bodo pridobili tudi manjšo »vadilnico«, v kateri bodo med drugim tudi širili svoje znanje in izkušnje in pomagali drugim kmetijam, ki si želijo stopiti po njihovi poti. Sami pa se bistveno ne bodo več širili. Skupno je na Gruntu zaposlenih osem ljudi, v prihodnje pa bodo zaposlili še dva, kar je tudi njihov maksimum. »S takšnim številom zaposlenih bomo lahko zadostili potrebam lokalnega okolja. Dlje se ne bomo širili, saj ne želimo postati tovarna. Želimo postati velika zgodba po duši, ne pa po količini,« zaključi Svetina.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. maj 2012 / 07:00

Cik je vse več, a so še vedno ogrožene

Reja cike kot edine avtohtone pasme goveda v Sloveniji se je v zadnjih desetih letih precej razširila, vendar je še vedno ogrožena, saj je je v izvornem, cikastem tipu, bolj malo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 1. november 2018 / 19:14

Izbrane podobe Ivana Cankarja

Cankarja so kot največjega slovenskega pisatelja in narodnega junaka upodobili številni slovenski likovniki. V tej galeriji si ogledamo le nekaj izbranih podob. Hkrati pa si preberemo, kako je Cankar,...

Izleti GG / četrtek, 1. november 2018 / 19:00

Raziskovanje Višavja

Pot nas je iz škotske prestolnice vodila na sever. Zagotovo najlažji in verjetno tudi najboljši način potovanja po prostranem škotskem Višavju in vasicah je z avtom. Poleg tega, da si na t...

Jezersko / četrtek, 1. november 2018 / 18:55

Jezerjani dvakrat na volišče

Občani Jezerskega bodo šli novembra dvakrat na volišče: še preden bodo 18. novembra volili župana in občinske svetnike, bodo odločali o spremembi meje. Referendum o tem bo že to nedeljo, 4. novembra.

Žiri / četrtek, 1. november 2018 / 18:54

Proti potvarjanju zgodovine

Občinsko Združenje borcev za vrednote NOB Žiri je minulo soboto pripravilo praznovanje ob dnevu spomina na 23. oktober 1943, ko so partizanske enote iz Žirov izgnale nemške okupatorje.

Železniki / četrtek, 1. november 2018 / 18:52

Sokoli so bili prevarani

Komunistična partija je izrabila organizacijo Sokol, katere člani so misleč, da se borijo proti okupatorju, v resnici izvajali partijski program revolucije, v knjigi Prevarani sokoli ugotavljata dr. A...