Povišali kazen za umor
Potem ko so Albana Thaqija lani na kranjskem sodišču za umor bohinjskega učitelja Pavla Zupana obsodili na sedemnajst let zapora, je ljubljansko višje sodišče zaporno kazen povišalo za pet let.
Kranj – Višje sodišče v Ljubljani je pred kratkim 28-letnemu kosovskemu državljanu Albanu Thaqiju, ki so ga oktobra lani na kranjskem okrožnem sodišču zaradi umora 58-letnega Pavla Zupana iz Nomenja obsodili na 17 let zapora, povišalo kazen na 22 let zapora, so za Gorenjski glas potrdili na Okrožnem tožilstvu v Kranju. Sodba je s tem postala pravnomočna. Na lansko sodbo prvostopenjskega sodišča sta se sicer pritožila tako obramba, ki se je zavzemala za oprostilno sodbo, kot tudi tožilstvo, ki je na prvem sojenju za kosovskega državljana zahtevalo 25 let zapora. Višji sodniki so pritožbo Thaqijevega zagovornika Žige Novaka zavrnili kot neutemeljeno, prisluhnili pa so argumentom tožilstva za strožjo kazen.
Višje sodišče je ugotovilo, da je kranjsko sodišče, sojenje je vodila sodnica Marjeta Dvornik, pri odmeri kazni preveliko težo pripisalo olajševalnim okoliščinam – priznanje, obžalovanje, predhodna nekaznovanost – pa tudi temu, da Thaqi ni bil idejni pobudnik in glavni načrtovalec izvršitve kaznivega dejanja. Višji sodniki so pritrdili navedbam vodje kranjskega tožilstva, višje državne tožilke Marije Marinke Jeraj, ki je podobno kot v končni besedi oktobra lani zatrjevala, da se je Thaqi zavedal, da je obstajalo le malo možnosti, da ga slovenski policisti izsledijo, saj je v Slovenijo iz Nemčije prispel le nekaj dni pred umorom, takoj po dejanju pa jo je tudi zapustil. Strinjali so se tudi, da je bilo kaznivo dejanje izvršeno na izjemno krut in vztrajen način, kar potrjujejo poškodbe, ki jih je Thaqi zadal Zupanu, ki je umrl šele nekaj ur po napadu zaradi zadušitve z lastno krvjo.
Alban Thaqi je bil oktobra lani na kranjskem okrožnem sodišču spoznan za krivega storitve umora iz koristoljubja, ker je 2. novembra 2014 v Nomenju vzel življenje 58-letnemu bohinjskemu učitelju Pavlu Zupanu. S pretvezo, da kupuje les, je vstopil v njegovo hišo, kjer je učitelja najprej šest- do desetkrat udaril po glavi, ko se je Zupan pred napadalcem umaknil v kmečko hišo, pa ga je obtoženi po glavi močno mahnil še trikrat ali štirikrat z gasilsko sekirico in kleščami, da je negiben obležal, kasneje pa je zaradi izkrvavitve in zadušitve s krvjo umrl. Thaqi je v učiteljevi hiši iskal denar, skupaj s sostorilci je pričakoval vsaj 100 tisoč evrov, in ga v neugotovljeni količini, najmanj pa 500 evrov, tudi odnesel. Denar si je kasneje razdelil s sostorilci – Djemilom Alo, Jetonom Fido in Shklqimom Banushijem. Sam je po lastnih besedah prejel zgolj 80 evrov, te pa mora po sklepu sodišča tudi povrniti.
Jeton Fido in Shklqim Banushi sta bila v ločenem postopku obtožena za sodelovanje pri ropu Pavla Zupana, po sklenitvi sporazuma o priznanju krivde s tožilstvom pa so ju obsodili vsakega na dvajset mesecev zapora, ki pa sta ga lahko odslužila z 980 urami družbenokoristnega dela. Domnevno glavni pobudnik ropa, ki se je zaradi aktivnega odpora žrtve sprevrgel v umor, Djemil Ala se pred roko pravice še vedno skriva v tujini.