Voglje spet center keramike
V soboto so s svečanim nagovorom in predstavitvijo udeležencev v Muzeju občine Šenčur odprli dvanajsti Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje 2017. Do 14. julija bo v Ateljeju lončarstva in keramike v Vogljah ustvarjalo pet tujih in devet slovenskih umetnikov.
Šenčur – Simpozij, ki ga z vso zavzetostjo od vsega začetka pripravljata Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan od podpori občine Šenčur in nekaterih zvestih pokroviteljev, je letos že 12. po vrsti. V vseh teh letih je pridobil ugled predvsem v tujini. Zavod V-oglje je kot glavni organizator simpozija z njim dosegel mednarodno prepoznavnost in članstvo v svetovni eliti, v mednarodni akademiji za keramiko International Academy of Ceramics iz Ženeve. K temu je vsako leto prispeval izbor referenčnih avtorjev, ki sta jih organizatorja doslej vabila na simpozij in katerih ustvarjanje temelji na tehnično bogatih ustvarjalnih izhodiščih. Z njimi gostje, doslej je v Vogljah ustvarjalo 129 ustvarjalcev iz 29 držav, izražajo svojo umetniško širino, ki vsebuje tudi trende sodobnega časa.
Štirinajstdnevno druženje vrhunskih mojstrov umetniške keramike je bilo že prvi dan simpozija v polnem zamahu. »Naši letošnji gostje so se izkazali za odlično ekipo, saj so že takoj začeli izmenjevati izkušnje pri delu z glino in z neverjetno odprtostjo bili pripravljeni povedati tudi nekatere lastne ustvarjalne postopke,« je povedala Zupan Štembergarjeva in povabila vse, ki vas zanima karkoli v zvezi s keramiko, da se v prihodnjih dneh oglasite v njihovem ateljeju v Vogljah, saj boste imeli enkratno priložnost videti vrhunske mojstre keramike pri delu.
Kot je v soboto s starim kitajskim pogovorom Samo učitelj ostane učenec do konca življenja poudarila gostiteljica, bodo na simpoziju tako ustvarjali kot se učili. Uporabljali bodo različne gline in porcelan, spoznali mlečno žganje, papirnato peč in še obilo praktičnih znanj pri delu. V nadaljevanju so v šenčurskem muzeju trije od udeležencev iz tujine predstavili svoje delo na krajših predavanjih. Prvi so se na dobro obiskanem odprtju simpozija predstavili Shamai Sam Gibsh iz Izraela, Heide Nonnenmacher iz Nemčije in Steve Hilton iz ZDA. Poleg njih s Finske prihaja Kirsi Kivivirta iz Nemčije pa še Annette Schwarte, ki sta se predstavili v nedeljo, v ponedeljek pa so se v ateljeju predstavili še vsi slovenski udeleženci – ob obeh gostiteljih še Kiki Klimt, Sapana Gandharb, Huberto Široka, Andreja Gregorič, Nikolaj Mašukov, Klaudija Košenina in Alenka Gololičič. Tudi letos bo na simpoziju sodeloval fotograf, na priporočilo prof. Arneja Hodaliča bo to Claudi Sovre Mikelj, ki bo posnel portrete udeležencev. O avtorjih in njihovih delih bo razmišljala umetnostna zgodovinarka Polona Škodič, ki je navdušena nad siceršnjo stalno zbirko umetniške keramike v Muzeju, in hkrati počaščena, da lahko spremlja vrhunske mojstre, ki delajo na simpoziju: »Simpozij ni pomemben le za Slovenijo, saj je edinstveno tovrstno srečanje avtorjev umetniške keramike pri nas, pomemben je tudi za mednarodni prostor, ker gre za pretok umetnikov in njihovih različnih umetnostih praks.« Goste je v imenu občine pozdravil podžupan Aleš Perič Močnik, ki je poudaril, da se doma mogoče še premalo zavedajo pomena simpozija in bogate zbirke, ki jo imajo v muzeju, hkrati pa se že veselil novih izdelkov, ki bodo v muzeju predstavljeni jeseni.