Spomenik Volgi, materi ruskih rek, pri Rybinsku

Mati ruskih rek

Potovanje po Volgi je srečanje z neskončnimi širjavami, kjer oko ne vidi konca, in tudi vrnitev v burne čase ruske zgodovine.

Na valovih in jezovih Volge (1)

Reka Volga je za Ruse nekaj posebnega, svetega. Pravijo ji »mati ruskih rek«. O njej pojejo pesmi: Volga, Volga, mat rodnaja. Dvajseti maj je že nad deset let »dan Volge«, ko v krajih ob njej, od velemest do vasi, namenjajo svoji reki še posebno pozornost. In ne brez razloga. Volga, ki izvira 226 metrov visoko v Valdajskem hribovju v Tverski oblasti, je s 3690 kilometri dolžine najdaljša ruska in evropska reka. Tudi evropska, saj večina njenega toka poteka po evropskem delu Rusije in le del po Kazahstanu. Lena je in počasna in vedno širša do svojega izliva v Kaspijsko jezero pri Astrahanu, 28 metrov pod morsko gladino.

Porečje Volge je srce Rusije. Na njem živi 42 odstotkov prebivalcev Ruske federacije, porečje pa obsega dve petini površine te največje države na svetu, ki meri dobrih 17 milijonov kvadratnih kilometrov, po številu prebivalcev (144 milijonov) pa jo prekaša kar osem držav (Kitajska, Indija, Združene države Amerike, Indonezija, Brazilija, Pakistan, Bangladeš in Nigerija). Volgo v njenem toku spremlja kar 11 od 20 največjih ruskih mest. Med njimi so: Tver (do leta 1990 Kalinin), Volvograd, Nižni Novgorod, Saratovov, Kazan, Toljati, Samara in seveda Astrahan, kjer se potovanje Volge z izlivom v Kaspijsko jezero (ker je slano, mu mnogi rečejo tudi morje) konča. Volga ni povezana le s kraji, ki ležijo v njenem porečju. Z vodnimi plovnimi potmi je povezana z vsemi deli Rusije, tudi z Moskvo in Sankt Petersburgom. Sovjetska zveza je namreč v času svojega obstoja, še posebej pred drugo svetovno vojno, zgradila na vodah številne elektrarne, jezove, kanale in pristanišča in tako tudi po vodi povezala vse dele še posebej evropskega dela države. Volga je bila vedno njihovo središče, kjer so se in se še srečujejo vsa pota.

Sredi maja sem plul po reki Volgi in se od blizu prepričal, da je Volga za nas, tujce, res nekaj posebnega, novega in neznanega, za Ruse pa nekaj svetega. Skoraj šest dni in noči sem z udobno turistično ladjo potoval po njenem zgornjem toku, ki je osrednja žila skoraj 2000 kilometrov dolge vodne poti med Moskvo in Sankt Petersburgom. To je bilo moje prvo srečanje z Rusijo, z njeno naravo in tajgami, ki jim ni videti konca, z vodami in jezeri, v katere bi strpal kar nekaj naših jezer in zalivov, in kraji, ki so povezani z razgibano, razkošno in na trenutke tudi tragično rusko zgodovino.

(Nadaljevanje prihodnjič)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 5. julij 2017 / 10:11

Klape premagale dež

Na Škofjeloškem gradu je v petek potekal že drugi Dalmatinski večer pod zvezdami, na katerem je nastopila slovenska skupina Kvatropirci in že vsem znana Klapa Intrade in Tomislav Bralič, ki se je tokr...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 1. oktober 2008 / 07:00

Nihanje tečajev

Delniški tečaji na Ljubljanski borzi so minuli teden precej nihali.

Vodice / sreda, 1. oktober 2008 / 07:00

Prenovljena cesta Koseze-Šinkov Turn

V sklopu praznovanja občinskega praznika so v občini Vodice slavnostno odprli prenovljeni odsek ceste od Kosez do Šinkovega Turna.

Šport / sreda, 1. oktober 2008 / 07:00

Najbolj si želijo nove dvorane

Za atleti kranjskega Triglava je še ena uspešna sezona, saj so na državnih prvenstvih in pokalu Slovenije osvojili kar 49 medalj.

Gorje / sreda, 1. oktober 2008 / 07:00

Onemogočal naj bi normalno delo

Svetnika Alojza Poklukarja so razrešili članstva v vseh odborih in komisiji občinskega sveta v Gorjah, ker naj bi onemogočal normalno delo.

Kultura / sreda, 1. oktober 2008 / 07:00

Pretresljiva čustvena praznina

V soboto so v Prešernovem gledališču premierno uprizorili Ibsenovo dramo Hedda Gabler. Odlična adaptacija besedila, ki je po več kot sto letih še vedno aktualno.