
Gorenjske kopalne vode so čiste
Vzorci, odvzeti 19. junija na kopalnih območjih na Blejskem in Bohinjskem jezeru ter Šobčevem bajerju, so pokazali, da je bila kakovost vode skladna s priporočili. Tudi vzorci vode na dodatnih odvzemnih mestih na kopalnih območjih lokalnega pomena ob reki Sori so bili 21. junija ustrezni.
Kranj – »Kakovost kopalnih voda na površinskih vodah upravlja Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO), ki ima na svoji spletni strani objavljene vse podatke, tudi seznam kopalnih voda in njihove profile. Na Gorenjskem so kopalne vode določene na Blejskem in Bohinjskem jezeru ter Šobčevem bajerju,« je sporočila Ivanka Gale iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), kjer prav tako sproti objavljajo rezultate laboratorijskih preskušanj vzorcev. Na slovenskih rekah, jezerih in morju je kopanju namenjenih 48 odsekov – kopalnih voda, na katerih se že sicer običajno kopalci zbirajo v večjem številu in ustrezajo zakonsko določenim kriterijem za določitev naravnih kopalnih voda. Na teh odsekih se tudi spremlja kakovost vode vsakih 14 dni v času kopalne sezone; za morje se kopalna sezona šteje od 1. junija do 15. septembra, za celinske vode (reke, jezera) od 15. junija do 31. avgusta. Vzorčenje kopalne vode in analize izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, ki ob vzorčenju opravi terenske meritve ter organoleptično oceni prisotnost vidnih nečistoč, površinsko aktivnih snovi, mineralnih olj, fenolov in pojava cvetenja. V odvzetih vzorcih vode v mikrobiološkem laboratoriju se ugotavlja prisotnost dveh bakterij, ki sta kazalnika morebitnega fekalnega onesnaženja (Escherichia coli, intestinalni enterokoki).
Ustreznost posameznega vzorca vode je ocenjena glede na priporočila NIJZ. Obveščanje javnosti omogoča aplikacija, kjer so na voljo sprotni podatki o kakovosti vode ter morebitni ukrepi upravljanja, informacije naj bi bile kopalcem na voljo tudi na tablah na kopališčih in kopalnih območjih. Vzorci, nazadnje odvzeti 19. junija na kopalnih območjih na Gorenjskem, so pokazali, da je bila kakovost vode skladna s priporočili.
Pri NIJZ so izdali tudi priporočila za varno kopanje in plavanje v površinskih kopalnih vodah. Od 48 kopalnih odsekov je na seznamu 18 naravnih kopališč, ki so urejena in imajo tudi upravljavca ter reševalca iz vode, preostalih trideset pa so kopalna območja, na katerih spremljajo kakovost kopalne vode, vendar varovanje pred utopitvami in poškodbami ni urejeno, zato je kopanje na lastno odgovornost.
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) za nekatere občine nadzira kakovost vode še na nekaterih dodatnih lokacijah, ki niso pod nadzorom ARSO, so pa lokalnega pomena. Vodja NLZOH, Oddelka za okolje in zdravje Kranj Franc Ribnikar je sporočil, da merijo kakovost vode na vzročnih mestih Selške Sore v Podlubniku, Poljanske Sore na kopališču v Puštalu, Sore v Retečah in v Goričanah (jez). Vsi vzorci vode na omenjenih odvzemnih mestih, odvzeti 21. junija, so bili skladni s priporočili.