Lenart Kalan je ekipo fakultete kot kapetan popeljal do naslova konferenčnih zmagovalcev in med šestnajst najboljših študentskih košarkarskih moštev v ZDA. / Foto: osebni arhiv Lenarta Kalana

Uspešen pri košarki in študiju

Škofjeločan Lenart Kalan je konec maja diplomiral v ameriški Iowi na šoli Wartburg college, njihova univerzitetna košarkarska ekipa, v kateri je bil kapetan, pa je osvojila konferenčno študentsko košarkarsko ligo ter se nato uvrstila med šestnajst najboljših študentskih moštev te lige v Združenih državah Amerike.

Lenart Kalan na prvi pogled ne izdaja, da je košarkar, ki bi ga spoštovali celo v ameriški študentski ligi, ki je najmočnejša te vrste na svetu. Si je pa zagotovo spoštovanje priboril v zadnjih letih, ko se je odločil, da košarkarsko znanje, ki ga je začel pridobivati v domači Škofji Loki, nadgradi čez lužo in tam hkrati tudi diplomira.

»Za košarko sem se odločil že zgodaj, v prvem razredu osnovne šole. Obiskoval sem Osnovno šolo Škofja Loka Mesto, kjer je takrat večina sošolcev trenirala košarko. Jaz sem se sicer prej navduševal za tenis, ker pa so prijatelji in sošolci hodili na košarko, pa sem se odločil, da bom tudi jaz košarkar. Postal sem član škofjeloškega košarkarskega kluba in igral v vseh selekcijah. S člani sem začel igrati pri 15 letih in kmalu dobil tudi prve minute na tekmah prve lige,« se spominja sedaj 23-letni Lenart Kalan, ki je v Škofji Loki ob igranju košarke zaključil tudi gimnazijo.

»S starši smo se v tretjem letniku gimnazije prvič pogovarjali o študiju v tujini. V četrtem letniku, ko sem izbiral študij, pa sem se nato prijavil za teste ameriške mature in naredil test iz znanja angleščine. Tudi po maturi na škofjeloški gimnaziji še vedno nisem bil prepričan, ali res želim v Ameriko. Na Floridi sem našel akademijo, ki je nekakšna priprava za študij. Odločil sem se, da za devet mesecev odidem na Florido in ugotovim, ali bi mi študij in življenje v Ameriki sploh ustrezala. Tam smo trenirali dvakrat na dan, poleg tega pa smo imeli dopoldne tudi pouk. Ko sem bil na Floridi, sem dobil nekaj ponudb za igranje na univerzah. Odločil sem se, da grem v Boston, in tam sem si ogledal pogoje za igranje košarke in študij. Ni mi bilo všeč in vrnil sem se domov. Vendar sva s trenerjem iz Iowe ostala v stiku, in ko so mi ponudili štipendijo, sem se odločil, da grem tja,« se spominja Lenart, ki je bil na univerzi edini tujec v ekipi. »Čeprav so bili soigralci Američani, pa so prav tako v Iowo prišli z drugih koncev in vsem je bil kraj neznan. Zase lahko rečem, da mi je največ pomenilo, ker smo se družili ob igranju košarke in ker smo veliko trenirali, poleg tega pa še študirali, veliko časa za domotožje enostavno ni bilo,« pravi Lenart, ki se je odločil za študij računalniških informacijskih sistemov in podjetništva.

»Študij je bil kar zahteven, vendar zelo zanimiv in imel sem dobre profesorje. Konec maja sem diplomiral, sedaj pa sem se odločil, da bom magistrski študij nadaljeval na Ekonomski fakulteti v Ljubljani,« pravi Lenart, ki je zadovoljen, da je zadnja štiri leta lahko preživel tudi ob igranju košarke. »Na univerzo prideš za štiri leta, oni pa ti postavijo cilj, da se v tem času pripraviš, da boš najboljši v četrtem letniku. Tako sem imel v ekipi vsako leto več minutaže, v drugem letniku pa se je naša ekipa uvrstil v konferenčni finale. Tam smo nato izgubili, v finale pa smo prišli spet v tretjem letniku in ponovno izgubili. Letos nam je le uspelo, da smo zmagali v konferenčnem finalu in se kot prvaki zvezne države uvrstili na glavni turnir. Čeprav so bile tam ekipe, ki so precej bolje rangirane od naše, smo se najprej uvrstili med 32 najboljših, po drugi zmagi pa med 16 najboljših v državi. Nato smo sicer izgubili, vendar pa je bil že to velik podvig za našo univerzo, saj se je košarkarska ekipa tako visoko uvrstila šele drugič v zgodovini univerze, ki sicer obstaja že od leta 1852,« pravi Lenart Kalan, ki je bil v zadnjem letniku tudi kapetan moštva.

Kljub dobri izkušnji pa o vrnitvi v Ameriko ne razmišlja. »Trenutno imam Amerike za nekaj časa zadosti in je lepo biti spet doma. Če pa bi se mi čez nekaj časa ponudila priložnost za dobro službo, pa bi se morda spet odločil za tujino,« še dodaja Lenart Kalan, ki se tudi še ni odločil glede nadaljevanja košarkarske kariere.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 25. april 2008 / 07:00

Kranjčan zavrača krivdo za smrt pred Globalom

Ljubljana - V sredo se je na ljubljanskem okrožnem sodišču začelo sojenje 53-letnemu Kranjčanu Davidu Bukovcu, ki ga zagovarja kranjski odvetnik Dušan Csipoe. Bukov...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

V Naklem pokopali pobite pod Storžičem

O prikritem grobišču ob poti med Lovrencem in Poljano, v katerem so novembra lani našli ostanke štirih žrtev, je prva pisala oktobra leta 2004 Marjeta Smolnikar v Gorenjskem glasu.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Vodarina prinaša izgubo

Komunala Radovljica je lani poslovala z dobičkom, prvič po petnajstih letih so pozitivno poslovale tudi javne gospodarske službe, vodarina pa še vedno prinaša precejšnjo izgubo.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Brezposelnost postopoma upada

Konec februarja je bilo v radovljiški občini registriranih 316 brezposelnih, več kot polovica brezposelnih je žensk.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Lekarna postaja pretesna

Radovljica - Javni zavod Gorenjske lekarne ima v radovljiški občini lekarni v Radovljici in v Lescah ter lekarniško podružnico v Kropi. Lekarne so lani poslovale pozitivno, pri tem pa je r...

Splošno / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Otroštvo te zaznamuje za vse življenje

Otroška ljubezen do trga pred domačimi vrati je prerasla v ljubezen do mesta. Na sprehodu z dr. Cenetom Avguštinom skozi gabrov drevored do graščine.