Globasničani pojejo, igrajo, plešejo
Med številnimi prireditvami na Koroškem, ki jih je mogoče najti na spletnih naslovih slovenskih organizacij, omenjam dve. Danes ob 20. uri se bo v Dravogradu začel 18. Pevski festival Suha, ki bo sklenjen jutri ob 20.30 na gradu Suha / Neuhaus v bližini Pliberka. V torek, 20. junija, ob 19. uri pa slovenski generalni konzul v Celovcu Milan Predan s soprogo Darko Zvonar Predan vabi v prostore konzulata na Radetzkystrasse na sprejem ob dnevu državnosti in na odprtje razstave kiparke Mojce Smerdu in slikarja Aleksija Kobala.
V dvojezični vasi Globasnica / Globasnitz v Podjuni na Koroškem, nad katero kraljuje z bogato zgodovino obdarjena 843 metrov visoka Emina gora / Hemmaberg ali Junska gora, na kateri so našli sledove bivališč in svetišč oziroma cerkva iz keltskih, rimskih in starokrščanskih časov, znajo poskrbeti za živahno kulturno in družabno življenje. Ko sem bil nedavno s kranjskim Pevskim zborom Peter Lipar v Globasnici, nam je v pozdrav v gostišču Štekl sredi vasi, v katerem se običajno dogajajo najpomembnejši vaški dogodki, zapel moški pevski zbor iz sosednje vasi Šteben / St. Stefan, ki ga vodi legendarni podjunski skladatelj in zborovodja Janez Petjak. V Štebnu deluje tudi krajevno slovensko kulturno društvo Edinost.
O kulturnem in družabnem življenju v Globasnici, kjer uraduje slovenski župan Bernard Sadovnik, mi je pripovedovala podpredsednica Slovenskega kulturnega društva Globasnica Anka Jernej, rojena Gregorič. Pred tem je bila več let predsednica. To nalogo je sedaj prevzela Marija Markitz. »V Globasnici deluje mešani pevski zbor Peca, ki ga vodi Petra Straunig z Mute v Sloveniji. Zbor prepeva že šestdeset let. Pred Petro ga je vodil Janez Petjak. Da je petje v Globasnici doma, potrjuje tudi otroški pevski zbor Živ-žav, ki ga vodita Angelika Kos in Martina Hirm. Globasnica, ki skupaj s svojo okolico slavi po izvrstnih salamah in drugih mesnih izdelkih, je znana tudi zaradi drugih prireditev. Anka Jeraj našteva Globaške kulturne dneve, ki jih organizirajo vsako leto marca in aprila, Trivium na Emini gori, kjer se srečujejo pesniki in likovniki, katerega pobudnik je bil pokojni pesnik, literarni zgodovinar in prevajalec Fabian Hafner, farni praznik, Farant imenovan, in Žegnanje pod farno lipo. Kulturno leto je običajno zaključeno z miklavževanjem, novo pa se začenja z dobro obiskanim Podjunskim plesom, je povedala Anka Jernej. Na noge postavljajo tudi folklorno skupino. Ena od globasniških posebnosti pa ostaja grad z devetimi stolpi in 52 okni, ki ga je zgradil in ga še vedno dopolnjuje Hanzi Elbe z ženo Milko.