»Vstraniše« že na aplikaciji
V Kranju so po dolgih letih spet odprli javne sanitarije, ki bodo že letos uvrščene tudi v ocenjevanje za naj javno stranišče.
Kranj – Javno stranišče v starem delu Kranja, poimenovano Mestno vstraniše, ki so ga uradno odprli v torek, je že ocenila komisija Društva za kronično vnetno črevesno bolezen (KVČB), ki že več let vodi akcijo Naj javno stranišče, hkrati so ga tudi že vključili v njihovo mobilno aplikacijo Najbližji WC. Ob tej priložnosti so predstavili tudi delovanje društva, ki si prizadeva za izboljšanje kakovosti življenja obolelih za KVČB. Čeprav je v Sloveniji približno 7000 obolelih za KVČB in prizadene tudi najmlajše, pa je ta bolezen javnosti še vedno slabo poznana, je poudarila predsednica društva Mateja Slabe. Društvo, ki deluje preko osmih regionalnih in treh nacionalnih sekcij, ima okoli 1300 članov, najmlajša članica pa šteje komaj leto dni.
Društvo ima mnogo aktivnosti, med drugim tudi spodbuja lokalne skupnosti in organizacije k zagotovitvi ustreznih javnih sanitarij. Temu je od leta 2009 namenjena njihova akcija Naj stranišče, ki letos poteka že v 75 občinah in na 53 bencinskih servisih. »Na začetku so nas čudno gledali, zdaj pa se občine pozitivno odzivajo, urejajo javna stranišča in upoštevajo naše pripombe,« je poudarila članica ocenjevalne komisije Petra Leskovšek Lasetzky. Mestno vstraniše je na komisijo ob prvem obisku naredilo zelo dober vtis, a se bodo letos še vrnili, tedaj nenapovedano, je še opozorila.
Z Mestnim vstranišem, ki ga je občina za 37 tisoč evrov (brez DDV) uredila v nekdanji gostilni Šifrer na Glavnem trgu, je Kranj po dolgih letih spet dobil javno stranišče. Čeprav imajo retro podobo in ime, gre za po sodobnih smernicah urejene javne sanitarije za moške, ženske in invalide, vanje so namestili tudi previjalno mizo. Uporaba stranišča je brezplačna, odprto pa je vsak dan od 7. do 22. ure, ob petkih in sobotah do 24. ure, v času javnih prireditev pa tudi dlje. Za njegovo vzdrževanje in čistočo bo skrbela Komunala Kranj, ki bo vsaj prve tri mesece obratovanja zagotovila stalno prisotnost čistilke. In še o nenavadnem imenu: navdih zanj so dobili pri kranjskem rojaku Janezu Bleiweisu, ki je prostor, 'kamor se vse v stran spravlja', poimenoval vstraniše.