Enajstega srečanja se je udeležilo kar lepo število povabljenih.

Abraham kranjskih strojnikov

Prvi petek v juniju so se v Penzionu Zaplata v Tupaličah pri Preddvoru po petdesetih letih srečali sošolci, ki so v šolskem letu 1966/67 zapustili šolske klopi nekdanje »iskrške šole« oziroma Šolskega centra združenega podjetja Iskra Kranj, tehniške šole elektrotehniške in strojne stroke v Kranju.

Danes jih je večina stara 69 let, pa tudi kakšen sedemdesetletnik se najde med njimi. Srečujejo se na pet let, tokrat so se dobili že enajstič.

»En letnik je bil strojna smer, drugi elektro,« razlaga Jože Muri z Jezerskega in nadaljuje, da so se tisti z elektro smeri srečali ravno dva tedna pred njimi pri Marinšku. »Vpisalo se nas je 36, vsako leto smo dobili kakšnega novega sošolca ali nas je kdo zaradi negativnih ocen zapustil – pogoji so bili takrat zelo strogi. Zaključilo pa nas je razred 24 dijakov.«

Na obletnico je bilo povabljenih 22 sošolcev, prišlo jih je 18. Povabili so tudi razredničarko, profesorica »fizkulture« Dano Oblak, ki se srečanja žal ni udeležila, ter profesorje Marijo Gaber, Marinko Borštnar ter Antona Rozmana.

Jože se spominja, da ko se je vpisal v srednjo šolo, je bil pouk še od ponedeljka do sobote, urnik pa strašno natrpan. Vsak dan so imeli od osem do deset učnih ur, ob ponedeljkih pa od šeste zjutraj in do dveh popoldne prakso. »Prvi dve leti sicer v šolskih delavnicah, v tretjem in četrtem letniku pa v tovarni, za stroji. Pogoj za vpis v naslednje leto pa je bil mesec dni počitniške prakse v eni od takratnih tovarn: »Lahko tudi v Iskri, važno je bilo, da je bila kovinarska tovarna. Pa za vsak dan smo pisali poročila ...«

Po končani srednji šoli jih je več kot pol odšlo na služenje vojaškega roka, štirje so se odločili za študij strojništva, dva ekonomije, nekaj jih je našlo zaposlitev. »Vojaški rok smo takrat služili še osemnajst mesecev in zanimivo je, da jih je devet takoj odšlo v podoficirsko šolo v Bilećo, kjer so ostali eno leto, dobili čin podporočnika in med njimi jih je danes šest, ki imajo čin majorja.«

V razredu so bili sami fantje – z izjemo enega dekleta. »Pet se jih je vozilo z vlakom: iz Radovljice, z Jesenic, Blejske Dobrave, ostali so bili iz Kranja in okolice.«

Jože še poudari, da je njihov razred pravzaprav prva generacija dijakov, ki so se vpisali v prvi letnik neposredno na tehniško šolo in jo obiskovali na tovarniškem dvorišču takratne Iskre. »Začeli so v bistvu z generacijo pred nami, a oni so obiskovali pouk še na tekstilni šoli.« Do takrat je namreč veljalo, da so vsi iz Iskre najprej končali poklicno šolo in potem – če so se seveda tako odločili – pač obiskovali tehniško ob delu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 22. junij 2009 / 07:00

Slavili Doriji in Štedientje

Prejšnji petek je bil Mestni trg v Škofji Loki v znamenju Večera slovenskih viž v narečju. Prva nagrada strokovne komisije kvintetu Dori, nagrada občinstva pa Štedientom iz Poljanske doline.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / nedelja, 13. september 2015 / 23:22

Evropski denar za most v Podnartu

Iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj tudi denar za lani obnovljeni most čez Savo v Podnartu.

Bled / nedelja, 13. september 2015 / 23:22

Obnova se je zavlekla zaradi vlage

Na Blejskem gradu končujejo obnovo doslej neizkoriščenega podstrešja, ki ga bodo preuredili v večnamenski prostor. Prav tako zaključujejo dela v tretjem in četrtem nadstropju v okroglem stolpu, kjer b...

Gospodarstvo / nedelja, 13. september 2015 / 23:18

Odsvetujejo nakup »na slepo«

Zveza potrošnikov Slovenije in Gozdarski inštitut Slovenije na podlagi rezultatov testa ugotavljata, da je na trgu več slabih kot zelo kakovostnih peletov, zato potrošnikom odsvetujeta nakup »na slepo...

Gospodarstvo / nedelja, 13. september 2015 / 23:17

Acroni za spremembo okoljevarstvenega dovoljenja

Kot pojasnjujejo, so vlogo na Agencijo Republike Slovenije za okolje morali podati zaradi zamenjave dotrajane lužilne kadi. Vpliv na okolje naj bi se s posodobitvijo opreme celo zmanjšal.

Slovenija / nedelja, 13. september 2015 / 23:17

Izziv raziskovalcem zamejstva in izseljenstva

Na dva dogodka, povezana z življenjem Slovencev v zamejstvu in v izseljenstvu, želim opozoriti v današnji rubriki. Prvi je XIV. nagradni natečaj urada vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejs...