
Vrh o kmetijstvu in živilstvu
Na Bledu je v torek potekal Vrh kmetijskih in živilskih podjetij, na katerem se vsako leto zberejo direktorji in predsedniki uprav najpomembnejših podjetij iz agroživilskega sektorja. Udeležil se ga je tudi minister za kmetijstvo Dejan Židan.
Bled – »Res je pomembno, da rastete, da imate vsako leto večji dobiček, a en del tega morate pripeljati tudi do kmetov, ki so prvi del prehranske verige,« je direktorje najpomembnejših slovenskih kmetijskih in živilskih podjetij pozval minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan na torkovem srečanju na Bledu. Na Vrhu kmetijskih in živilskih podjetij so se srečali vsi najpomembnejši igralci iz agroživilske verige, združeni v Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Kot je dejal generalni direktor GZS Samo Hribar Milič, slovensko gospodarstvo še nikoli ni bilo tako uspešno kot letos, še nikoli ni toliko izvozilo, doseglo takšne dodane vrednosti ... A kot je poudaril, je pameten kmet v dobrih časih vselej dal nekaj na stran, da bi imel v hudih časih. Zato je pozval državo in politiko, da že danes ustvarita pogoje za »leta suhih krav«. Tudi minister Židan je, kot je dejal, v pogovoru z direktorji zaznal veliko optimizma. Pomembno je, da se slovenska prehranska industrija izrazito internacionalizira, izvoz se povečuje, tujci pa kupujejo slovensko hrano, ker je kvalitetna, okusna in varna. Minister je med problemi opozoril zlasti na zanj moralno sporne akcijske prodaje hrane, ko nekateri trgovci silijo proizvajalce, da hrano prodajajo pod proizvodno ceno. Dotaknil se je tudi letošnje hude pozebe. Klima se spreminja, za prilagajanje bo potrebnega več denarja, kar bo podražilo proizvodnjo in posledično prehranske izdelke – to je treba potrošnikom jasno povedati, je dejal minister.
Na srečanju so sicer govorili o aktualnem dogajanju tako na slovenskem kot globalnem trgu hrane, podpisali pa so tudi izjavo o sodelovanju na področju spodbujanja inovativnosti, podjetništva in konkurenčnosti agroživilskega sektorja.