Od igralca do predsednika?
Čeprav se je namigovalo že nekaj časa, je kamniški župan Marjan Šarec s svojo objavo na zadnji majski dan, da se je odločil kandidirati na jesenskih volitvah za predsednika države, presenetil mnoge.
Na družbenem omrežju Facebook, kjer je tudi sicer zelo dejaven, se je sprožil val komentarjev: »Podpiram vas in zagotovo imate moj glas.«, »Podpiram! Žalosti me edino to, da bomo izgubili super župana ...«, »Po dolgih letih bom šla spet na volitve.«, »Ena lepših novic v zadnjem času, imate naš glas!«, »Končno nekaj pametnega in nestrankarskega«, »Imate velike možnosti, da lepo presenetite. Navijam za vas,« jih je le nekaj izmed mnogih, a najdejo se tudi izjave, ki spominjajo na Šarčevo vlogo, po kateri je bil prepoznaven, preden se je pred sedmimi leti usedel na županski stolček. Slovenci so ga spoznali kot zabavnega Ivana Serpentinška, ki se je s svojimi zabavnimi imitacijami vodilnih slovenskih politikov zapisal v zgodovino.
Da je Marjan Šarec diplomirani igralec, ponosno pove, da je tudi uspešen politik, je dokazal v Kamniku. Ne mara, da se njegovo resno delo v vlogi župana primerja z njegovimi odrskimi nastopi, s katerimi je zabaval občinstvo. Vselej poudari, da je z Ivanom Serpentinškom zaključil isti hip, ko so ga Kamničani izvolili za župana, in nič kolikokrat je dokazal, da zna biti resen, preudaren in predvsem s preteklostjo in zvezami neobremenjeni politik. A kot kaže, je pri skoraj štiridesetih letih spoznal, da svoji državi lahko da še več. »Vsak od nas je dolžan državi dati vse svoje sposobnosti, ki jih premore,« pravi o vstopu v vseslovensko politiko. Vsak, ki se odloči kandidirati, verjetno računa na zmago. Vsaj Šarec se v bitko ne bo podal, ne da bi mislil resno. Številni se sicer še danes ob njegovi omembi nasmehnejo, češ da je klovn in komedijant. A spomnimo, tako so se mnogi nasmihali tudi, ko se je prvič odločil kandidirati za župana, pa je takrat vpisal gladko zmago.
Ali bo dovolj, da bo kandidiral brez neposredne podpore vodilnih slovenskih političnih strank, ali priljubljenost v domači občini pomeni, da ga bodo podprli tudi drugje po Sloveniji, in ali bo množica njegovih podpornikov, ki mu zdaj dnevno sporoča misli podpore na Facebooku, zares tudi odšla na volitve in obkrožila njegovo ime – bo znano čez nekaj mesecev.
Morda je ob tem še najbolj poveden citat, pod katerega je podpisan Mahatma Gandhi in ga tudi Šarec v teh dneh rad uporablja: »Najprej se ti bodo smejali, potem te bodo ignorirali, potem se bodo borili proti tebi, potem boš pa zmagal!«