
Tožilka napoveduje omilitev
Na petkovem nadaljevanju sojenja Shkelzenu Kryeziuju, ki ga obtožnica bremeni poskusa uboja Fadila Zulfaja 9. januarja letos, je pričanje izvedenca medicine spremenilo pogled na takratno dogajanje.
Kranj – Kranjska okrožna tožilka Polona Košnjek je minuli petek po zaslišanju sodnega izvedenca medicinske stroke Antona Laha na sojenju 32-letnemu kosovskemu državljanu Shkelzenu Kryeziuju napovedala, da bo razmislila o spremembi obtožnice. Tožilstvo je namreč tudi na podlagi Lahovega pisnega izvedenskega mnenja zoper Kryeziuja na Okrožnem sodišču v Kranju vložilo obtožbo zaradi domnevnega poskusa uboja sodržavljana Fadila Zulfaja pri Stari pošti v Kranju 9. januarja letos, izvedenec pa je v petek svoje mnenje spremenil v taki meri, da bo tožilka očitano kaznivo dejanje morda prekvalificirala v milejšo obliko. Senat pod vodstvom Marjete Dvornik je tudi sledil predlogu zagovornice Mateje Likozar Rogelj in Shkelzena Kryeziuja iz pripora izpustilo v hišni pripor, saj so tudi sami ocenili, da se nakazuje milejše kaznivo dejanje.
V petek so zaslišali več prič, osrednja pa je bil izvedenec medicinske stroke Anton Lah, ki pa je velik del navedb v obtožnici postavil na glavo. Izvedensko mnenje je dopolnil s poškodbami obtoženega, ki so bile znatne, saj je Kryeziu utrpel raztrganine bobniča in vrsto poškodb po glavi, kar kaže na posledice pretepa, preden je uporabil nož. Največjo spremembo pa je Lahovo pričanje prineslo pri ugotovljenih poškodbah oškodovanca, saj je, kot je dejal Lah, naknadno pridobil fotografije, posnete pred operativnim posegom na oškodovancu. Vbodna rana na oškodovancu je bila po podatkih iz zdravstvene dokumentacije globoka osem centimetrov in široka 3,5 centimetra, Lah pa je na podlagi dodatne fotografije ugotovil, da je rana na takšnem mestu, da ni mogoče, da bi s sedemcentimetrskim nožem prišlo do poškodbe pomembnih organov: »Ta rana ni bila tarčno namenjena, kot sem napačno ocenil v prejšnjem mnenju. Ni bilo nevarnosti za poškodbo femoralnih žil, še težje pa debelega črevesja ali ashiatičnega živca. Rana je slučajno povzročena s sunkom neke želje poškodovanja, ne pa z namenom, da bi s tem procesom vzeli življenje.«
Kot je še dodal Lah, je glede na lokacijo rane težko ugotoviti, kako je bila povzročena, najverjetneje pa je obtoženi ležal na tleh z oškodovancem nad njim, pri tem pa ga je z nožem sunil, najprej v ramo, nato pa v dimlje, pri čemer obtoženi najverjetneje ni videl, kam bo zamahnil. Ostaja pa tudi nerazrešeno stanje obtoženega Kryeziuja, ki navaja, da se zaradi predhodnih udarcev v glavo dogajanja ne spominja, da ima hude glavobole, težko pa je po Lahovem mnenju oceniti, ali je šlo za pretres možganov, zato je sodni senat sprejel tudi predlog za izvedensko mnenje psihiatrične stroke.
Na sodišču je pričal tudi nekdanji sodelavec obtoženega in oškodovanca, ki je oba opisal kot mirna ter dodal, da naj bi družini oškodovanca in obtoženega poskušali stvari rešiti mirno, oškodovanemu pa naj bi celo ponujali odškodnino, če se bodo zadeve umirile.
Sojenje bodo nadaljevali 3. julija.