Janez Jalen in Marija Udarjena z Ljubnega
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (100)
Na Rodinah pri Žirovnici se je 26. maja 1891 rodil slovenski pisatelj in duhovnik Janez Jalen. Bil je najmlajši od desetih otrok. Najbolj je ostal v spominu po trilogiji Bobri in tudi kot avtor scenarija za prvi slovenski igrani film Triglavske strmine režiserja Metoda Badjure. Bogoslovje je končal leta 1915 v Ljubljani, nato je služboval v več krajih po Sloveniji. Upokojil se je leta 1933. Po koncu druge vojne se je ponovno aktiviral v duhovniški službi in leta 1959 prevzel župnijo Ljubno na Gorenjskem, kjer je 21. aprila 1966 umrl.
Ko se peljemo po avtocesti proti Bledu, zagledamo nad predorom vasico Ljubno. Malo ljudi, ki danes po cesti potujejo tod mimo, ve, da je bila nekoč v romarski cerkvi Marije Udarjene v Ljubnem božja pot, ki jo je zasenčilo šele brezjansko svetišče v soseščini. Zgodbo in pričevanja ljudi, ki so to doživeli, je po pripovedovanju zapisal kaplan Sebastijan Pogačar, ki je pastiroval v Ljubnem v letih od 1755 do 1762.
Leta 1692 so obnavljali cerkvico sv. Lovrenca v Ljubnem, v kateri je bil tudi kip Marije Pomočnice. Pri delu je pomagal tudi zidar Gregor Eržen, ki je imel dekle z imenom Marija. Ko je hodil mimo Marijinega kipa, je rekel, da ima nebeška mati sicer lepe oči, a da ima njegova Marija še lepše. Ker se mu je zazdelo, da mu je Marijin kip odkimal, ga je to tako razjezilo, da je s kladivom udaril Marijin kip v sence. Iz poškodovanega kipa je začela teči kri. Ženske so začele brisati kri, vendar je niso mogle ustaviti. Tedanji župnik v Podbrezjah, kamor je takrat spadalo Ljubno, Adam Gregor Engelman, je poklical podobarja, ki naj bi udarjeno mesto na Marijinem kipu popravil in prebarval. Toda zaman. Rane ni bilo mogoče popraviti. Govorice še sedaj povedo, da so v cerkvi pod Marijinim kipom pokopane ženske, ki so zaman poskušale ustaviti krvavenje.
Zidarju Erženu si ni upal nihče dati odveze za storjeno dejanje, zato se je odpravil na spokorno romanje v Rim. Po dveh letih se je vrnil, pokleknil pred Marijo in jo prosil odpuščanja. Zdelo se mu je, da se mu je v znamenje odpuščanja nasmehnila. Zidar je začel ljudi spodbujati k Marijinemu čaščenju. Umrl v Kamni Gorici leta 1694. Še dolgo so pripovedovali o nenavadnih stvareh, na primer, da so v cerkvi v Ljubnem zvonovi sami zvonili, da so se vse sveče v cerkvi pri Mariji same prižgale ... Posebno ob sobotah so ljudje videli Marijino cerkev slovesno razsvetljeno. Dogodek je med drugimi opisal tudi Janez Jalen v povesti Tri zaobljube. Romanje k Mariji Udarjeni še vedno ni povsem zamrlo.
Zanimivi Gorenjci in dogodki tedna iz dežele Kranjske:
V Mojstrani se je 25. 5. 1924 rodil smučarski skakalec Janez Polda.
V Bistrici pri Tržiču se je 27. 5. 1920 rodil slikar, grafik Vito Globočnik.
Dne 27. 5. 1919 je prišla v Pariz slovenska delegacija, v kateri so bili predsednik deželne vlade dr. Janko Brejc (rojen na Brezjah pri Tržiču), ljubljanski škof Jeglič, liberalna politika dr. Karel Triller in Vladimir Ravnikar ter socialista Albin Prepeluh in Rudolf Golouh, da bi spremenili sklep o plebiscitu na Koroškem. Petega junija jih je sprejel tudi predsednik ZDA Woodrow Wilson, vendar sklepa o plebiscitu niso spremenili.
V Bohinjski Bistrici se je 28. 5. 1895 rodil pianist in pedagog Anton Ravnik.