So požar na deponiji podtaknili?
V četrtek zvečer je pri sortirnici na deponiji Mala Mežakla zagorel del shranjenih odpadkov. Krajani, ki živijo pod deponijo, zahtevajo odgovore. Sumijo, da je bil požar podtaknjen.
Jesenice – Minuli četrtek ob 20.20 so zagorele bale odpadnega materiala na deponiji Mala Mežaklja na Jesenicah v skupni velikosti okoli osemsto kubičnih metrov. Ob požaru se je z deponije valil gost bel dim z vonjem po zažgani plastiki, ki je med prebivalci Jesenic povzročil precej zaskrbljenosti. Požar so pogasili gasilci GARS Jesenice, PGD Jesenice in Hrušica s pomočjo strojev na deponiji, ki so odstranjevali material. Gašenje so zaključili šele okoli polčetrte ure zjutraj.
Zagorele so bale plastičnih odpadkov, ki so čakali na prevoz v Avstrijo. Vzrok požara policisti še ugotavljajo, pojavljajo pa se ugibanja, da bi bil požar lahko podtaknjen. Tako sumijo tudi v družbi Ekogor, upravljavcu Centra za ravnanje z odpadki na Mali Mežakli, kjer pravijo, da bale stisnjenih plastičnih delcev ne bi mogle zagoreti same od sebe. S Policijske uprave Kranj so včeraj sporočili, da tudi sami preverjajo sum, da bi bil požar lahko podtaknjen, in v zvezi s tem vodijo postopek.
Kmalu po dogodku so se odzvali tudi prebivalci pod deponijo, ki že vrsto let opozarjajo na problematiko smradu z deponije. Kot je poudarila Tina Rajhman, je ta požar že peti od leta 1997, odkar obratuje odlagališče, in drugi v zadnjih dveh letih. »Dejstvo, da je tokrat zagorel nepospravljen kup smeti, na katerega opozarjamo že dlje časa, samo dodatno poudarja, da trenutna situacija ni ustrezna, očitno pa je tudi nevarna za prebivalce tik pod deponijo. Poudarjam tudi, da smrad z deponije in današnji zadušljivi dim ob požaru škodujeta zdravju nenehno izpostavljenih prebivalcev pod deponijo,« je opozorila. Prebivalci zahtevajo konkreten opis vzroka, ki je privedel do požara, opis intervencije in posledic požara in umik smeti z roba gozda, je še dodala.
V Ekogorju oziroma njegovem lastniku Publicusu so vzrok smradu začasno skladiščeni odpadki. Od februarja izvajajo biološko obdelavo skladiščene težke frakcije, prekladanje v bokse za biostabilizacijo pa zahteva odkrivanje skladiščenega kupa in boksov, kar povzroča povečane emisije smradu, ki so ob višjih temperaturah še izrazitejše. Do zdaj so sicer obdelali že več kot polovico skladiščenih količin težke frakcije. Dodaten vir smradu lahko predstavlja tudi začasno skladiščena lahka frakcija na lokaciji centra, so dodali v Ekogorju, ki ima tudi dovoljenje za izvoz odpadkov v tujino na termično izrabo, s prevzemnikom odpadkov pa še potekajo dogovori o dinamiki prevzemanja.