
Gorenjska med bolj zdravimi
Gorenjska je med tremi najbolj zdravimi regijami skupaj z Osrednjeslovensko in Goriško, je pokazal projekt Zdravje v občini za leto 2017. Med bolj zdrave so se uvrstile občine Žirovnica, Gorenja vas - Poljane, Šenčur, Komenda in Trzin, med manj zdrave od slovenskega povprečja pa Jesenice.
Ljubljana – Projekt Zdravje v občini predstavlja nov vir informacij o ključnih kazalnikih zdravja v slovenskem prostoru, ki ga pripravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z drugimi organizacijami. Informacije o zdravju prebivalstva so predstavljene na ravni Slovenije, statističnih regij, upravnih enot in občin. Gorenjska je med tremi najbolj zdravimi regijami skupaj z Osrednjeslovensko in Goriško, so sporočili iz NIJZ. Je pa tudi v vsaki od teh regiji nekaj občin, ki se po posameznih kazalnikih uvrščajo med slabše od povprečja Slovenije, na Gorenjskem so to Jesenice, večinoma pa občine iz severovzhoda Slovenije.
Kazalniki zdravja so razvrščeni v tematske sklope, ti prikazujejo demografske in razvojne značilnosti vsake občine, dejavnike tveganja za zdravje, aktivnosti, ki so usmerjene v ohranjanje zdravja in preprečevanje bolezni, zdravstveno stanje, ki govori o oceni zdravja in prisotnosti določenih bolezni po občinah, in umrljivost, ki prikazuje umrljivost prebivalstva zaradi različnih vzrokov. Novosti v letošnjem letu so podatki o obolevnosti zaradi klopnega meningoencefalitisa in samoporočana sosedska povezanost občanov. Med bolj zdrave so se po teh kazalnikih uvrstile občine Žirovnica, Grosuplje, Braslovče, Gorenja vas - Poljane, Log - Dragomer, Ig, Komenda, Šenčur, Škofljica, Ljubljana, Vrhnika in Trzin.
Kot pa so še poudarili pri NIJZ, so kazalniki vsak zase zelo specifični in je treba za vsakega iskati razlage v lokalnem okolju, poleg vplivov, ki delujejo na celotni državi.