Božični zgodbi v Predosljah
V krstni kapeli so na ogled jaslice Tomaža Zevnika iz Britofa, na stranskem oltarju pa znamenite kulisne jaslice Matija Bradaška iz Kranja.
Predoslje – Če boste potovali skozi Predoslje ali boste imeli v tem kraju kakšne opravke, vam priporočam, da stopite v župnijsko cerkev svetega Siksta in si ogledate dva zanimiva primerka jaslic. V krstni kapeli ob vhodu v cerkev so postavljene jaslice Tomaža Zevnika iz Britofa, ki je prve jaslice izdelal in postavil še kot otrok v rodnih Dvorjah, nato pa jih je leto za letom postavljal doma v Britofu. Ideje zanje so prihajale same od sebe, navdihovali so ga pomembni domači in svetovni dogodki ter osebnosti, pogosto kar med utrujajočo vožnjo po evropskih cestah, saj je avtoprevozništvo njegov poklic. Za prve jaslice, postavljene v tej kapeli, ga je pritegnila lepota gorenjske pokrajine. Naslednje leto je v jaslice prelil svoj pogled na Madagaskar, na misijonarja Pedra Opeko in na strašni prepad med revščino in bogastvom. Tomaža, tako pravi o sebi sam, nasprotja privlačijo. Naslednjič je jaslicam nadel ime Prgišče lepote Slovenije in s tem počastil 25. obletnico ustanovitve slovenske države. V jaslice je prelil tudi svoj pogled na stoletnico prikazovanj Marije v Fatimi. Letos je posegel v slovensko zgodovino in – svoj poklic. Rad prebira stare knjige, ki so jih napisali znani slovenski pisatelji, še posebej Večernice Mohorjeve družbe. Navdihnili so ga Jalnovi Vozarji. Zato je postavil v središče kmečki voz, ki mu ga je posodil Tomaž Debeljak iz Žabnice, ter vprego in orodje, ki so ga uporabljali v časih vozarjev. Za osrednji božični dogodek je namenil staro ropotarnico. Saj sem v svojem poklicu tudi sam to, vozar, vendar v drugačnih časih in na drug način, pove.
Na stranski oltar pa je župnik Janez Jenko, iz katerega dobesedno vre poznavanje zgodovine jaslic in kulturnih posebnosti župnije, postavil dragocene kulisne jaslice, ki jih je v začetku 19. stoletja narisal kranjski slikar Leopold Layer, iz lesa pa jih je leta 1936 izžagal mizar Gorjanc iz Predoselj. Poslikal jih je kranjski slikar Matija Bradaška mlajši, sin slavnega kranjskega slikarja, restavratorja in fotografa Matije Bradaška (1852–1915). Da so te jaslice – izdelane, poslikane in postavljene tako, da dajejo gledalcu občutek tri dimenzionalnosti – prišle iz Kranja v Predoslje, ima največ zaslug Ignacij Zupan, nekdanji kaplan in nato župnik v Predosljah. Sedanji predoseljski župnik Janez Jenko je tudi zaslužen, da so bile izvirne Layerjeve jaslice, ki so bile hranjene v Predosljah, podarjene Muzeju jaslic na Brezjah.